Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dług w banku po śmierci babci

Paweł Saługa • Opublikowane: 2015-07-29

Babcia męża zmarła miesiąc temu. Okazało się, że miała dług kredytowy w banku. Teściowa poinformowała nas, że ona się zrzeknie dziedziczenia, a wtedy mąż i nasza rodzina będzie musiała spłacić kredyt. Czy to prawda? Czy możemy zrzec się spadku, mimo że babcia nic nie miała i został po niej tylko ten dług? Co robić?

Paweł Saługa

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W skład spadku wchodzi zarówno majątek, jak i długi spadkowe. Kodeks cywilny określa krąg spadkobierców ustawowych, należy zakładać, że jeżeli matka męża zrzeknie się spadku, Pani mąż będzie ten spadek po babci dziedziczył. Jeżeli spadkobierca nie odrzuci spadku w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku czy też w przypadku męża – od momentu dowiedzenia się o podstawie dziedziczenia – przyjmie spadek wprost, a tym samym długi spadkowe i pełną za nie odpowiedzialność.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jednocześnie jeśli mąż ma dzieci, one również zostaną spadkobiercami, zatem aby je przed tym uchronić, niezbędne będzie wystąpienie do sądu rodzinnego o zgodę na zrzeczenie się w ich imieniu spadku,

Samego odrzucenia spadku można dokonać bądź przed sądem w postępowaniu spadkowym, bądź poprzez złożenie oświadczenia przed notariuszem, pamiętając jednakże o szczególnym uregulowaniu kwestii możliwości zrzeczenia się spadku w imieniu małoletniego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »