Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi spadkowe osoby nieubezpieczonej

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-05-05

Jeśli jedno z moich rodziców nie jest ubezpieczone w ZUS i przed śmiercią trafi do szpitala, za który nie zapłaci, to czy mogę takie długi odrzucić razem ze spadkiem?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego (K.c.) – spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Co jednak ważne, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone tylko w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (w opisanej przez Pana sprawie – zasadniczo od chwili śmierci Pana rodzica). Brak Pana oświadczenia w wymienionym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli zatem Pan jako spadkobierca ustawowy swojego rodzica nie złoży w ciągu sześciu miesięcy od jego śmierci oświadczenia o odrzuceniu spadku – to odpowiadać Pan będzie za wszystkie długi rodzica nie całym swoim majątkiem, ale tylko do wysokości majątku spadkowego, który pozostawi po sobie Pański rodzic.

Jeżeli natomiast w ciągu sześciu miesięcy odrzuci Pan spadek, to nie odziedziczy Pan po swoim rodzicu niczego (ani aktywów, ani też długów, również tych w ZUS). Proszę jednakże pamiętać, że gdy pozbędzie się Pan w ten sposób kłopotliwego spadku, to Pana udział przejdzie na Pana dzieci, jeżeli takowe Pan posiada lub będzie posiadał w chwili śmierci Pańskiego rodzica. Aby nie musiały one spłacać długów, również będą musiały spadek odrzucić. Jeżeli są małoletnie, zgodę na odrzucenie spadku musi wydać sąd opiekuńczy, który zdecyduje, czy w imieniu dziecka będzie Pan mógł złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Długi, oprócz Pana, dziedziczyć również będą pozostali spadkobiercy ustawowi Pana rodzica, czyli wszystkie jego dzieci i współmałżonek. Tak więc osoby te, jeżeli nie chcą dziedziczyć po spadkodawcy, również powinny spadek odrzucić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »