• Autor: Marek Gola
Umarł mój wujek i jestem jego jedyną rodziną. Pozostało po nim mieszkanie spółdzielcze, w którym miał wkłady. Początkowo chciałam je zdać, nie znając jego statusu, ale usłyszałam, że jeśli przeprowadzę postępowanie spadkowe, mogę je przejąć. Wujek miał długi, które na pewno przewyższają wartość mieszkania spółdzielczego. Czy wkład w spółdzielni mieszkaniowej stanowi majątek mojego zmarłego wujka? Czy jeśli przeprowadziłabym postępowanie spadkowe i nabyłabym prawa do mieszkania, odpowiadam w całości za jego długi czy tylko do jakiejś wartości? Jakie konsekwencje związane z długami mogę ponieść z tytułu przejęcia mieszkania?
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, z jakim prawem do lokalu mamy do czynienia, tj. czy było to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu wartość przedstawia wkład, który – jeśli jest pokryty w całości – odpowiada cenie rynkowej prawa do lokalu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z tzw. spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, które jest ograniczonym prawem do lokalu, to wówczas, przyjmując spadek, przyjmuje Pani prawo do lokalu, a nie wkład.
Zobacz również: Komu przysługuje zachowek jeżeli testament pomija najbliższych?
Na Pani miejscu zastanowiłbym się, czy nie przyjąć spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.
Wówczas po stwierdzeniu nabycia spadku przekazuje Pani prawo do lokalu do wyszacowania, względnie czyni to Pani z wkładem i ponosi odpowiedzialność jedynie co do wysokości tej kwoty. Dysponując taką wyceną, występuje Pani do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie spisu inwentarza i spłaca proporcjonalnie wierzycieli wujka.
Zobacz również: Odrzucenie spadku po wujku
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.