Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Długi zmarłego wujka a przejęcie mieszkania spółdzielczego

Autor: Marek Gola

Umarł mój wujek i jestem jego jedyną rodziną. Pozostało po nim mieszkanie spółdzielcze, w którym miał wkłady. Początkowo chciałam je zdać, nie znając jego statusu, ale usłyszałam, że jeśli przeprowadzę postępowanie spadkowe, mogę je przejąć. Wujek miał długi, które na pewno przewyższają wartość mieszkania spółdzielczego. Czy wkład w spółdzielni mieszkaniowej stanowi majątek mojego zmarłego wujka? Czy jeśli przeprowadziłabym postępowanie spadkowe i nabyłabym prawa do mieszkania, odpowiadam w całości za jego długi czy tylko do jakiejś wartości? Jakie konsekwencje związane z długami mogę ponieść z tytułu przejęcia mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Długi zmarłego wujka a przejęcie mieszkania spółdzielczego

Przejęcie mieszkania spółdzielczego

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, z jakim prawem do lokalu mamy do czynienia, tj. czy było to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu wartość przedstawia wkład, który – jeśli jest pokryty w całości – odpowiada cenie rynkowej prawa do lokalu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z tzw. spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, które jest ograniczonym prawem do lokalu, to wówczas, przyjmując spadek, przyjmuje Pani prawo do lokalu, a nie wkład.

Zobacz również: Komu przysługuje zachowek jeżeli testament pomija najbliższych?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza a długi

Na Pani miejscu zastanowiłbym się, czy nie przyjąć spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

Wówczas po stwierdzeniu nabycia spadku przekazuje Pani prawo do lokalu do wyszacowania, względnie czyni to Pani z wkładem i ponosi odpowiedzialność jedynie co do wysokości tej kwoty. Dysponując taką wyceną, występuje Pani do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie spisu inwentarza i spłaca proporcjonalnie wierzycieli wujka.

Zobacz również: Odrzucenie spadku po wujku

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl