Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochodzenia zachowku przez pominięte dziecko

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-03-02

Mój mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa, z którą nie jesteśmy w najlepszych stosunkach. Z naszego związku mamy dwoje dzieci. Czy córka męża może w tej chwili dochodzić jakiś praw względem majątku, jaki posiadamy? Ona jest pełnoletnia, nigdy nigdzie nie pracowała i ma dwoje nieślubnych dzieci. Córka nie kontaktowała się z nami przez ostatnie lata, ale teraz zaczyna nas nagabywać i zastanawiamy się, czy nie ma w tym ukrytych celów. Czy ma jakąś podstawę, żeby przyjść i dzielić majątek już w tej chwili? Czy mąż powinien na wszelki wypadek sporządzić testament?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jako małżonkowie dziedziczycie po sobie wraz ze wspólnym dzieckiem i dziećmi biologicznymi. Tak więc jeżeli np. umrze Pani mąż, spadek po nim przypadnie Pani, wspólnym dzieciom oraz dziecku męża. Jeżeli Pani umrze – będą dziedziczyć Pani dzieci oraz mąż. Jeżeli mąż np. zapisałby majątek w całości Pani i wspólnym dzieciom lub wyłącznie Pani, to dziecku męża z pierwszego małżeństwa należeć się będzie w takiej sytuacji zachowek.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji?

Pani mąż może sporządzić testament, wskazując, że majątek po nim dziedziczy wyłącznie Pani oraz Państwa wspólne dzieci.

Testament należy do czynności prawnych formalnych. Nazwą tą określa się czynności, które muszą być dokonane w formie przewidzianej ustawą, a niezachowanie formy powoduje nieważność dokonanej czynności.

Testament może być własnoręczny bądź notarialny.

Jeżeli jednak Pani mąż pominie w testamencie dziecko z poprzedniego małżeństwa, będzie ono mogło dochodzić od Państwa zachowku, o czym już wspominałam na wstępie.

Jako zasadę ustawa przyjmuje, że wysokość należnego uprawnionemu zachowku odpowiada połowie wartości udziału, który przypadałby mu przy dziedziczeniu ustawowym. Odstępstwo od tej zasady przewidziane zostało dla małoletnich zstępnych oraz dla osób trwale niezdolnych do pracy. Te kategorie uprawnionych są traktowane w sposób uprzywilejowany i ich zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który otrzymaliby przy dziedziczeniu ustawowym.

Oprócz testamentu Pani mąż może przepisać swój majątek jeszcze za życia (darowizna). Wówczas nie będzie po jego śmierci masy spadkowej. Jednakże darowizna także powoduje możliwość dochodzenia zachowku przez pominięte dziecko. Jeżeli jednak Pani mąż posiada nieruchomość (lub jest jej współwłaścicielem), to może przenieść własność tej nieruchomość (udziału w niej) w formie umowy dożywocia. Umowa taka nie jest czynnością nieodpłatną (tak jak darowizna), dlatego od takiej umowy nie będzie po śmierci Pani męża należał się jego córce z pierwszego małżeństwa zachowek.

Jak Pani widzi, wszystkie powyższe ewentualności dotyczą sytuacji po śmierci Pani męża. Na dzień dzisiejszy, dopóki Pani mąż żyje, córka z poprzedniego małżeństwa Pani męża nie ma praw do jego majątku. O dziedziczeniu możemy mówić dopiero po śmierci spadkodawcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »