Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom dla partnerki w przypadku śmierci

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2021-07-09

Jestem wdowcem od 12 lat, z małżeństwa mam trójkę dorosłych dzieci. Majątek, którego się dorobiliśmy z żoną, chcę w testamencie przekazać na dzieci. Od 7 lat mieszkam z partnerką bez związku małżeńskiego, jednak wspólnie pobudowaliśmy dom, który chciałbym jej przekazać w przypadku mojej śmierci. Czy mogę to zrobić, czy nie musiałaby spłacać moich dzieci? Jak dokonać takiego przekazania domu i zapewnić partnerce dożycie w tym domu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dom dla partnerki w przypadku śmierci

Umowa dożywocia – formą przekazania majątku

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy dożywocia z Pańską aktualną partnerką. Nie da się bowiem Pańskiego udziału w domu wybudowanym z partnerką wyłączyć spod dziedziczenia w taki sposób, by dzieci nie miały roszczenia wobec partnerki. Jedyne, co Pan może uczynić, to za życia przenieść na partnerkę swój udział na zasadach dożywocia.

Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, „zgodnie z którym jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Treść prawa dożywocia, a więc zakres zobowiązania się nabywcy nieruchomości do dożywotniego utrzymania zbywcy lub bliskich mu osób, określa z reguły, i to w sposób bardzo szczegółowy, umowa dożywocia. W braku odpowiednich postanowień umownych nabywca nieruchomości zobowiązany jest do świadczeń określonych w art. 908 § 1.

Umowa dożywocia – umowa odpłatna

Umowa dożywocia jako odpłatny i wzajemny stosunek cywilnoprawny, tj. regulujący prawa i obowiązki obydwu stron czynności prawnej. Do obliczania zachowku bierzemy bowiem pod uwagę darowizny. Umowa dożywocia jako umowa odpłatna nie jest darowizną i jako taka nie podlega zaliczeniu przy obliczaniu zachowku. Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 roku ( sygn. akt. VI ACa 99/2006), w którym stwierdził, iż „umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wobec zawarcia w niej elementów z rożnych dziedzin prawa, ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego”.

Musi Pan jednak mieć świadomość, że taką umowę zawiera się za życia, zaś skutkiem tej umowy jest przeniesienie prawa do Pańskiego udziału na partnerkę, w zamian za uprawnienia opisane powyżej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »