Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom od rodziców a dziedziczenie długów

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-07-09

Przed 10 laty rodzice przepisali na mnie dom. Dom nie jest obciążony hipoteką ani żadnymi zobowiązaniami. Rok temu okazało się, że mama od 3 lat ma problemy finansowe (kredyty, komornik zajął część emerytury). Czy po jej śmierci będę dziedziczył jej długi? Mama obecnie nie dysponuje już żadnym znaczącym majątkiem.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Zasadniczo długi wchodzą w skład spadku. Nawet jeśli spadek pozostawiony przez zmarłego to tylko długi, to spadkobiercy co do zasady mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego krewnego – w Pana przypadku mamy.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Są jednak odpowiednie przepisy i można się bronić. Spadek można nabyć wprost – dziedzicząc długi w pełnej wysokości, z dobrodziejstwem inwentarza – dziedzicząc długi do wysokości masy dodatniej spadku, lub odrzucić spadek – zupełnie nie dziedziczyć niczego.

Według obecnie obowiązujących przepisów, od 18 października 2015 r., niezłożenie w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy żadnego oświadczenia – w zakresie przyjęcie czy odrzucenia spadku – powoduje, iż spadek nabywa się z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza?

Jeśli mama pozostawiła zerowy spadek dodatni – to wartość tego spadku implikuje Pana odpowiedzialność za długi – też wynosi zero.

Zgodnie z treścią art. 1031 § 2 K.c. – w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Zatem spis inwentarza ma istotne znaczenie z samej natury rzeczy w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Granicę odpowiedzialności bowiem wyznacza wartość ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 § 2 K.c.). Oznacza to, że nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza daje podstawę do powołania się na to zdarzenie w toku postępowania egzekucyjnego, jako na podstawę do ograniczenia odpowiedzialności. Sporządzony w sprawie spis inwentarza pozwoli wierzycielom na ustalenie, do jakiej kwoty ograniczona jest odpowiedzialność spadkobiercy. Wskazać przy tym należy, że nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, nawet przy wykazaniu, że spadek ten ma wartość ujemną, nie zwalnia automatycznie spadkobierców dłużnika z odpowiedzialności za długi spadkowe, a oznacza jedynie, że ponoszą oni za nie odpowiedzialność tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

O ile więc nie zmienią się przepisy, wystarczy zadbać o nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Oczywiście komornik nie może zająć domu, który nie jest już własnością mamy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »