Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie mieszkania w kredycie

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-05-10

Żona zmarła we wrześniu, na chwilę obecną załatwiam sprawę u notariusza. Mamy wspólne mieszkanie spółdzielcze własnościowe, żona nie zostawiła testamentu. Miała syna z pierwszego małżeństwa. Na mieszkanie mamy kredyt w banku. Jaką wybrać opcję: przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić razem z długami i zobowiązaniami? Czy będę musiał odprowadzić jakiś podatek do urzędu skarbowego za inne rzeczy, np. samochód, lodówkę itd.?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof

Nie może Pan spadku odrzucić, bo wówczas pozbędzie się Pan w całości udziałów żony we wspólnym majątku, jak np. samochodzie czy mieszkaniu, odziedziczy to syn żony, a jeśli i on odrzuci, wówczas w ostatniej kolejności spadek dziedziczy gmina, jest to niestety najgorsze z możliwych rozwiązań.

Przyjęcie spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza będzie u Pana równorzędne w skutkach, bo i tak macie Państwo – jak Pan napisał – wspólny kredyt, co oznacza, iż jesteście odpowiedzialni za jego spłatę solidarnie. To z kolei oznacza, że nawet jeżeli Pan spadku nie przyjmie, to i tak jako dłużnik solidarny jest Pan odpowiedzialny całym swoim majątkiem za cały dług kredytowy. W przypadku dłużników solidarnych bank może egzekwować spłatę od każdego z dłużników albo od obu, w zależności od uznania banku, ale każdy z dłużników odpowiada za cały dług.

Zwykle przyjmuje się dług z dobrodziejstwem inwentarza, ale w Pana przypadku – niezależnie od sposobu przyjęcia spadku – i tak będzie Pan za dług kredytowy odpowiedzialny, więc to nie będzie miało znaczenia, chyba że żona miała jakieś inne długi, o których może Pan nawet nie wie, dlatego z ostrożności zwykle się przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, dokładnie art.  4a ust 1 pkt 1, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku sporządzenia u notariusza protokołu poświadczenia dziedziczenia – ma Pan 6-miesięczny termin liczony od dnia zarejestrowania przez notariusza tego poświadczenia do złożenia zeznania na druku SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli Pan druk złoży, cały spadek będzie zwolniony od podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »