Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie mieszkania w kredycie

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-05-10

Żona zmarła we wrześniu, na chwilę obecną załatwiam sprawę u notariusza. Mamy wspólne mieszkanie spółdzielcze własnościowe, żona nie zostawiła testamentu. Miała syna z pierwszego małżeństwa. Na mieszkanie mamy kredyt w banku. Jaką wybrać opcję: przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić razem z długami i zobowiązaniami? Czy będę musiał odprowadzić jakiś podatek do urzędu skarbowego za inne rzeczy, np. samochód, lodówkę itd.?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Nie może Pan spadku odrzucić, bo wówczas pozbędzie się Pan w całości udziałów żony we wspólnym majątku, jak np. samochodzie czy mieszkaniu, odziedziczy to syn żony, a jeśli i on odrzuci, wówczas w ostatniej kolejności spadek dziedziczy gmina, jest to niestety najgorsze z możliwych rozwiązań.

Przyjęcie spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza będzie u Pana równorzędne w skutkach, bo i tak macie Państwo – jak Pan napisał – wspólny kredyt, co oznacza, iż jesteście odpowiedzialni za jego spłatę solidarnie. To z kolei oznacza, że nawet jeżeli Pan spadku nie przyjmie, to i tak jako dłużnik solidarny jest Pan odpowiedzialny całym swoim majątkiem za cały dług kredytowy. W przypadku dłużników solidarnych bank może egzekwować spłatę od każdego z dłużników albo od obu, w zależności od uznania banku, ale każdy z dłużników odpowiada za cały dług.

Zwykle przyjmuje się dług z dobrodziejstwem inwentarza, ale w Pana przypadku – niezależnie od sposobu przyjęcia spadku – i tak będzie Pan za dług kredytowy odpowiedzialny, więc to nie będzie miało znaczenia, chyba że żona miała jakieś inne długi, o których może Pan nawet nie wie, dlatego z ostrożności zwykle się przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, dokładnie art.  4a ust 1 pkt 1, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku sporządzenia u notariusza protokołu poświadczenia dziedziczenia – ma Pan 6-miesięczny termin liczony od dnia zarejestrowania przez notariusza tego poświadczenia do złożenia zeznania na druku SD-Z2 naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeżeli Pan druk złoży, cały spadek będzie zwolniony od podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »