Kategoria: Odpowiedzialność za długi
Baner RODO

Porady Prawne przez internet

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie po przyrodnim bracie

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2017-12-29

Zmarł przyrodni brat mojej teściowej. Czy teściowa dziedziczy po nim, jeżeli tak, to czy może zrzec się prawa do tego spadku bez przyjeżdżania do Polski, ponieważ mieszka za granicą i opiekuje się niepełnosprawnym synem?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, szczegółowe, wyczerpujące odpowiedzi, bez problemu mogłam zadawać pytania dodatkowe aż dowiedziałam się wszystkiego, co chciałam wiedzieć.
Natalia
odpowiedz jest wyczerpująca i dla mnie jasna, dziekuje
Irena
Serdecznie dziękuję. Opinia bardzo czytelna i zrozumiała. Jeszcze raz dziękuję Panie Mecenasie. 
Dora
Szybko sprawnie i rzeczowo. Polecam każdemu, kto chce skonfrontować swoje rozumienie problemów prawnych z niezależną opinią prawnika. 
Andrzej
Odpowiedź była bardzo konkretna , rzeczowa i wyczerpująca. Odpowiedź na dodatkowe pytanie i wizyta u notariusza z aktualnymi dokumentami pomogła mi podjąć końcową decyzję , na złożenie sprawy do sądu o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Pani stwierdzenie na początku odpowiedzi , że sprawa jest szczególnie złożona sprawdziło się, bo i notariusz to potwierdził i skierował mnie do sądu. Dziękuję za wyjaśnienie problemu i trafne odpowiedzi.
Adam, emeryt
Bardzo dobra
Ala
Pytanie i wyczerpująca odpowiedź, a przecież tego właśnie chce zainteresowany. Brawo.
Marek
Bardzo szybka i rzetelna odpowiedz , na oba pytania otrzymałam wyczerpujące informacje. Bardzo dziękuję.Polecam.
Małgorzata, pedagog terapeuta
Dziękuję bardzo za poradę prawną, teraz już dzięki niej dużo więcej wiem jak postąpić i jakie są zagrożenia.
Jan
Bardzo dobra i profesjonalna porada jak też asysta na całym etapie współpracy. Sprawa zakończona pełnym sukcesem.
Marek
Rozbudowana, dobra odpowiedź. Jednakowoż zabrakło odpowiedzi na zasadniczą kwestię, która została doprecyzowana w pytaniu dodatkowym.
Marek, Kapitan Żeglugi Wielkiej, 52 lata
Dziekuje za pomoc!!! Jestem bardzo zadowolony!
Tomasz, 43 lata
Dobra porada, wymagała dodatkowego pytania uściślającego, ale na nie również otrzymałem odpowiedź.
Paweł, 49 lat
Porada była dla mnie jasna i zrozumiała i pomocna
Piotr
Dziękuję bardzo za zaproponowane rozwiązania mojej sprawy Pani Annie Sufin. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i zrozumiała. Czuję się pewniej i lżej w tej trudnej chwili. 
Grażyna
Szybka, profesjonalna pomoc - bardzo polecam!
Daria
Profesjonalne i rzetelne podejście do wykonywanych usług, powodujące, że w przypadku ponownej potrzeby skorzystania z porady prawnej, bez wahania zwrócę się prośbą do Państwa kancelarii.
Beata
Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi otrzymanej od P. Wioletty. Szczególmie ujela mnie deklarscja telefonicznego kontaktu z P. mecenas. Taka możliwość rozwoewa wdzelkie wątpliwości - szczególnie interpretacyjne. Pozdrawiam i polecam. Tylko te ceny :(
Roman
Dziękuję za odpowiedź ocena sytuacji pomogła mi. Opinia utwierdziła mnie w moim toku myślenia. Szkoda mi syna bo w sprawach codziennych dużo mamie pomagał. Jak to się skończy nie wiem. 
Elżbieta, księgowa, 58 lat
Uzyskałam wyczerpujące wyjaśnienia na temat interesującego mnie zagadnienia prawnego i wyczerpujące odpowiedzi na dodatkowe pytania.
Małgorzata, ekonomista, 50 lat
Bardzo szybka i konkretna odpowiedz, która rozwiała moje wątpliwości co do stanu prawnego. Dodatkowym atutem jest możliwość zadawania w razie wątpliwości dodatkowych pytań.
Janusz, 62 lata
Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź na moje pytania. Sprawa nie była może zbyt skomplikowana dla prawnika ale budziła mój niepokój. Na pytanie zadane późnym wieczorem odpowiedź otrzymałam już rano następnego dnia, a potem na kolejne pytania udzielano mi prawie natychmiast trafnych odpowiedzi. 
Bogda
Porada była przygotowana bardzo szybko i napisana w sposób przystępny, językiem zrozumiałym dla osoby która nie używa języka prawniczego.
Wiesław
Szybka i profesjonalna porada. 
Paulina, architekt wnętrz, 31 lat
Bardzo wyczerpująca odpowiedź , wyjaśniona bardzo zrozumiale . W przyszłości na pewno skorzystam z tego serwisu gdyż jest bardzo dobrym rozwiązaniem kontaktu z prawnikiem bez wychodzenia z domu.
Agnieszka, 31 lat
Dzień dobry, jestem zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi na moje pytanie. 
Krystyna
Odpowiedź jest dla mnie w pełni zadawalająca.
Iwona
Bardzo wyczerpująca odpowiedź.
Magdalena
Odpowiedź na moje pytanie była szybka, konkretna i wyczerpująca. Cena za usługę przystępna. 
Maria, nauczyciel
szybka odpowiedź, nie mam uwag
Anna

Prawdopodobnie nie byłaby niezbędna osobista obecność Pańskiej teściowej w Polsce (w celu załatwienia spraw z tym spadkiem związanych), ale w takiej sytuacji zapewne przyda się udzielenie pełnomocnictwa – art. 98 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.). Warto dodać także, że w sprawie cywilnej (np. dotyczącej dziedziczenia) pełnomocnikiem może być, między innymi, ktoś z bliskiego grona rodzinnego (np. dziecko mocodawcy lub ktoś z jego rodzeństwa) – art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Różne oświadczenia (np. o udzieleniu pełnomocnictwa) mogą być za granicą składane przed polskim konsulem (tylko część konsulów jest uprawniona do sporządzania aktów notarialnych, ale w wielu sprawach wystarczy forma pisemna, a nie forma aktu notarialnego, więc konsul mógłby poświadczyć podpis). Czynności konsularne są często dość kosztowne, a ponadto nie wszystkie czynności z zakresu prawa (w tym dotyczące dziedziczenia) mogą zostać dokonane przed konsulem (w ogóle, albo w określonej placówce konsularnej). Dlatego może się przydać rozważenie nawet krótkiej wizyty Pana teściowej w Polsce – chociażby w celu odwiedzenia kancelarii notarialnej lub sądu (np. „sądu spadku”), po wcześniejszym uzgodnieniu zagadnień organizacyjnych, dotyczących określonych czynności prawnych (np. odrzucenia spadku). Mam na uwadze także koszty; czasami wydatki na transport mogą okazać się niższe od opłat konsularnych lub wydatków na składanie oświadczeń przed notariuszem publicznym innego państwa oraz poświadczaniem zagranicznego dokumentu urzędowego (co często dokonywane jest przez ministerstwo spraw zagranicznych, w przypadku wielu państw w postaci klauzuli Apostille). To są teraz rozważania dość teoretyczne, bo potrzebna jest wiedza o konkretach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podstawowe znaczenie ma dowiedzenie się, czy spadkodawca pozostawił testament (art. 941 i następne K.c.), bo – z uwagi na art. 926 K.c. – dziedziczenie testamentowe (art. 941 i następne K.c.) ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym (art. 931 i następne K.c.). Nie można wykluczyć, że Pańska teściowa stała się spadkobiercą testamentowym.

Gdyby okazało się, że ma miejsce dziedziczenie ustawowe, to bardzo duże znaczenie może mieć nie tylko to, czy spadkodawca pozostawił po sobie zstępnych (dzieci, wnuki), ale także decyzje takich osób co do spadku. Chodzi o składane przez te osoby albo w ich imieniu (co dotyczyłoby dzieci niepełnoletnich lub osób podlegających opiece) oświadczenia co do spadku (art. 1012 i następne K.c.); oświadczenia co do spadku mają ścisły związek z odpowiedzialnością za długi spadkowe (art. 1030 i następne K.c.). Według artykułu 1015 K.c. (potencjalny) spadkobierca ma na złożenie oświadczenia co do spadku (np. oświadczenia o odrzuceniu spadku) sześć miesięcy od dowiedzenia się o „tytule swego powołania”; niekiedy jest to równoznaczne z dowiedzeniem się o śmierci spadkodawcy – bo wtedy dochodzi do otwarcia spadku – ale w przypadku rodzeństwa spadkodawcy ma to miejsce tylko niekiedy (zwłaszcza w przypadku niepozostawienia przez spadkodawcę ani testamentu, ani zstępnych).

Z całą pewnością znajomość sytuacji życiowej spadkodawcy powinna Państwu pomóc w dokonaniu ustaleń (przynajmniej wstępnych); być może byłyby one możliwe (zwłaszcza w przypadku zaangażowania się Pańskiej żony, jako córki siostry spadkodawcy) – oby dało się uzyskać informacje na podstawie pełnomocnictwa w formie pisemnej (np. przysłanego listem), bez dodatkowych formalności (np. bez poświadczenia podpisu).

Określenie „zrzeczenie (się) spadku” jest używane w różnych znaczeniach. Prawnie poprawne rozumienie jest w przedstawionej sytuacji wykluczone, bo spadkodawca zmarł, a umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia (art. 1048 i następne K.c.) może zostać zawarta jedynie ze spadkodawcą (a więc z człowiekiem żyjącym), a konkretnie: z przyszłym spadkodawcą. Być może Pańska teściowa bierze pod uwagę złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku – czyli jednego z rodzajów oświadczeń co do spadku (art. 1012 i następne K.c.). Gdyby Pańska teściowa odrzuciła spadek z ustawy – bo w przypadku testamentu sytuacja może być swoista – to wtedy dla jej dzieci zacząłby biec (przewidziany artykułem 1015 K.c.) sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia co do spadku. Dotyczyłoby to, między innymi, Pańskiej żony oraz jej rodzeństwa. Gdyby także Pańska żon odrzuciła spadek po swym wujku, to powinny zostać podjęte decyzje w sprawie oświadczeń co do spadku dzieci Pańskiej żony – w tej sytuacji zapewne także Pan stanąłby przed wyzwaniem. Chodzi o to, że w imieniu dziecka niepełnoletniego (art. 10 i następne K.c.) spadek można odrzucić wyłącznie za zgodą „sądu rodzinnego” – tak przedstawia się utrwalona wykładnia artykułu 92 i następnych Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), czyli przepisów o władzy rodzicielskiej i jej sprawowaniu. W takich sytuacjach do „sądu rodzinnego” należy zawnioskować odpowiednio wcześnie – by była możliwość odrzucenia spadku w sześciomiesięcznym terminie (art. 1015 K.c.).

Proszę zastanowić się nad tym, kto z Państwa (np. Pańska żona) mógłby się podjąć funkcji pełnomocnika – bo zapewne trzeba będzie sprawdzić prawnie istotne okoliczności; oczywiście pełnomocnikiem mógłby być ktoś inny (np. świadczący odpłatne usługi prawnik).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Co zrobić z pismem o spłatę długu po zmarłej matce?

Moja mama zmarła w 2004 roku, miała kredyt. Bank teraz upomniał się o odsetki i i spłatę. Majątek po zmarłej to dom, dostałem jego 1/3. Przyjąłem spadek, ale zaraz przekazałem swoja część siostrze. Minęło już 13 lat. Co mam zrobić z pismem o spłatę długu?

Odrzucenie spadku po ojcu przez syna i jego dzieci

Mój syn wystąpił o odrzucenie spadku po zmarłym w ubiegłym roku ojcu, a moim byłym mężu (mieliśmy rozdzielność majątkową, a następnie rozwiedliśmy się). Teraz syn musi wystąpić do sądu rodzinnego i odrzucić spadek w imieniu swoich małoletnich dzieci (2 i 3 lata). Zmarły był obciążony długiem, którego nie mógł spłacić. Komornik zabierał mu 1/3 emerytury. Żadnego majątku nie posiadał. Nie miał stałego meldunku, tylko adres do korespondencji. Sąd rodzinny, kierując się dobrem małoletnich, prawdopodobnie zażąda udowodnienia, że takiego majątku faktycznie nie było. Jakich dowodów użyć, aby przekonać sąd, że odrzucenie spadku po dziadku leży w interesie dzieci?

Szanse na uniknięcie płacenia wierzytelności po zmarłej

Moja mama zmarła w marcu 2015 r., nie złożyłem oświadczenia o odrzuceniu spadku w ustawowym terminie, bo mama nie zostawiła żadnego majątku. Dwa tygodnie temu otrzymałem jednak pismo z kancelarii prawnej, że mama zawarła pożyczkę w 2009 r., której nie spłaciła. W tej chwili jest to kwota prawie 2000 zł i kancelaria ustala osoby, które nabyły spadek. Jakie mam szanse uniknięcia płacenia tej wierzytelności?

Czy prawidłowo odrzuciliśmy spadek?

Brat zmarł w styczniu 2015 r. Zostawił spadek w postaci długu – niespłaconej pożyczki. Jedynym spadkobiercą jest bezdzietny syn, który odrzucił spadek. Brat miał liczne rodzeństwo (żyję tylko ja i siostra), jak również bratanków i siostrzeńców – dzieci zmarłego rodzeństwa. O odrzuceniu spadku przez głównego spadkobiercę dowiedziałem się w styczniu 2017 r., gdyż firma ściągająca długi poinformowała mnie, że jestem zobowiązany do spłaty zadłużenia po bracie. Zorientowałem się więc, że syn zmarłego musiał spadek odrzucić. Zresztą to potwierdził, wysyłając do mnie w styczniu br. kopię aktu notarialnego o odrzuceniu spadku. W związku z tym ja i moje dzieci odrzuciliśmy spadek, uznając, że możemy to zrobić, bo od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o odrzuceniu spadku przez syna zmarłego brata, nie minęło 6 miesięcy. Czy postąpiliśmy słusznie i prawidłowo odrzuciliśmy spadek i czy nie ciąży na nas odpowiedzialność za dług zmarłego, który zmarł jeszcze pod rządami starych przepisów spadkowych?

Długi zmarłej matki a mieszkanie przepisane ze służebnością

Zmarła moja mama. Wiem, że miała długi (kredyty chwilówki). Mieszkanie w 2004 r. umową notarialną mama przepisała na mnie z obowiązkiem służebności. Nie ma specjalnie żadnego majątku oprócz drobnych rzeczy. Oczywiście chcę odrzucić spadek, ale zastanawiam się, z czego mimo wszystko długi zostaną spłacone? Kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Czy jeśli odrzucimy spadek (ja, moje dzieci, siostra i jej dzieci), rzeczywiście nie będziemy musieli spłacać długów mamy? Chciałabym także wiedzieć, jakie mam zobowiązania wobec siostry, skoro mieszkanie mama przepisała na mnie.

Przekazanie spadku a odpowiedzialność za niespłacony kredyt

W 2012 r. przyjęłam wprost spadek po moim zmarłym tacie. W 2014 r. przekazałam swój spadek przez wspólne zgodne zniesienie własności mojemu bratu. Tata miał kredyt w banku. W 2015 r. dostałam wezwanie do spłaty kredytu mojego zmarłego ojca. Kredyt, jak się okazało, do tej pory nie jest spłacony. Czy ja nadal odpowiadam za długi ojca, skoro swoją część spadku oddałam bratu?

Nierozliczone długi z ojcem a przyjęcie spadku

Kilka miesięcy mój ojciec odebrał sobie życie. Mieliśmy nierozliczone długi, bo wcześniej sprzedał moją działkę w Polsce, nie rozliczywszy się ze mną. Mam na to akt notarialny i cofnięcie z tego powodu pełnomocnictwa. Zostały po nim rzeczy osobiste oraz dwa stare samochody, za które dostałam 2500 zł. Kilka dni temu bank wysłał mi wezwanie do zapłaty około 150 00 złotych w ciągu 30 dni. Czy mam obowiązek do spłaty tego długu? Spadek przyjmowałam z dobrodziejstwem inwentarza.Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »