Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez dziadka i wnuka

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-06-19

Pełnoletni wnuk (ojciec nie żyje) dziedziczy spadek po zmarłej babci. Drugi ze spadkobiorców (dziadek) prosi, aby wnuczek odrzucił spadek, by mógł spisać testament i dokonać podziału według swojego uznania. Czy takie postępowanie jest zasadne i czy wnuk będzie miał prawo do spadku z testamentu po poprzednim odrzuceniu?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Jak wskazuje art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Zgodnie z art. 1020 K.c. spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w jego miejsce do dziedziczenia są powołani jego zstępni (dzieci).

Po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego, dziedziczącego w pierwszej kolejności, sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku wzywa do udziału w sprawie osoby nabywające spadek w dalszej kolejności.

Czyli jeżeli pełnoletni wnuk odrzuci spadek po babci, to przejdzie on na jego dzieci. Zatem aby spadek przeszedł na dziadka, pod warunkiem, że oprócz wnuczka spadkobiercą jest tylko dziadek i nie ma innych spadkobierców, to spadek muszą odrzucić też dzieci tego wnuczka. Jeżeli wnuczek nie ma dzieci, to odrzucony przez niego spadek przejdzie w tej sytuacji na dziadka. Po odrzuceniu spadku wnuczek nie będzie niczego dziedziczył po babci. 

Oczywiście można tak zrobić, że wnuczek odrzuci spadek po to, aby przeszedł on na dziadka, który następnie spisze testament i rozporządzi całym majątkiem wedle własnego uznania. To, czy wnuczek tak postąpi, czy też decyduje się przyjąć spadek po babci, należy wyłącznie od jego woli. Odrzucenie spadku po babci nie ma żadnego wpływu na możliwość dziedziczenia przez wnuka po śmierci dziadka, czyli wnuk po dziadku będzie mógł bez problemu dziedziczyć. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »