Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dziedziczenie udziałów w mieszkaniu po zadłużonym bracie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-06-02

Zmarł mój brat, człowiek samotny i bezdzietny. Wespół z naszą mamą posiadał udział w spółdzielczym własnościowym prawie do mieszkania, on 1/6, mama 5/6. Ja i mama dziedziczymy jego udział. Przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo brat miał trochę długów. Jak rozumiem, wartość jego udziału w mieszkaniu będzie granicą mojej i mamy odpowiedzialności za ewentualne długi – po połowie adekwatnie do wartości 1/6 udziału w mieszkaniu. Po śmierci mamy cały udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu przypadnie mnie. Co więc będzie z ewentualnymi długami po bracie? Czy je odziedziczę? Czy nadal będzie to ograniczenie wynikające z udziału mamy w jego części (czyli 1/12). Mama nie posiada żadnych swoich długów.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Zatem przyjęła Pani wraz z mamą spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż słuszne jest Pani rozumowanie co do wysokości Pani i mamy odpowiedzialności za długi brata po jego śmierci. Wespół z mamą będzie Pani odpowiadała do wysokości wartości udziału w prawie do nieruchomości lokalowej. Innymi słowy, jeżeli wartość lokalu będzie wynosiła 120 000 zł, to Pań odpowiedzialność będzie kończyła się na kwocie 20 000 zł.

Odnosząc się do kwestii odpowiedzialności po śmierci mamy. Z informacji, które Pani posiada, mama nie ma żadnego zadłużenia. Odpowiedzialność po bracie zarówno z Pani strony, jak i strony mamy będzie określona spisem inwentarza, tj. śmierć mamy nie będzie tej wartości w żaden sposób zmieniała.

W mojej ocenie śmierć mamy nie będzie skutkowała powstaniem po Pani stronie odpowiedzialności wyższej aniżeli ta, która powstanie teraz. Innymi słowy, w chwili obecnej, zakładając, że wspólnie odpowiadać będziecie Panie do kwoty 20 000 zł (przy założeniu wartości lokalu 120 000 zł), tj. każda po 10 000 zł, to po śmierci mamy Pani odpowiedzialność może zwiększyć się o udział mamy w długu po synu, tj. o 10 000 zł. Maksymalnie zatem wówczas będzie wynosił 20 000 zł. Zakładając, że do czasu śmierci matki zadłużenie po bracie nie będzie spłacone.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »