Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie udziałów w mieszkaniu po zadłużonym bracie

Marek Gola • Opublikowane: 2017-06-02

Zmarł mój brat, człowiek samotny i bezdzietny. Wespół z naszą mamą posiadał udział w spółdzielczym własnościowym prawie do mieszkania, on 1/6, mama 5/6. Ja i mama dziedziczymy jego udział. Przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo brat miał trochę długów. Jak rozumiem, wartość jego udziału w mieszkaniu będzie granicą mojej i mamy odpowiedzialności za ewentualne długi – po połowie adekwatnie do wartości 1/6 udziału w mieszkaniu. Po śmierci mamy cały udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu przypadnie mnie. Co więc będzie z ewentualnymi długami po bracie? Czy je odziedziczę? Czy nadal będzie to ograniczenie wynikające z udziału mamy w jego części (czyli 1/12). Mama nie posiada żadnych swoich długów.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

Zatem przyjęła Pani wraz z mamą spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż słuszne jest Pani rozumowanie co do wysokości Pani i mamy odpowiedzialności za długi brata po jego śmierci. Wespół z mamą będzie Pani odpowiadała do wysokości wartości udziału w prawie do nieruchomości lokalowej. Innymi słowy, jeżeli wartość lokalu będzie wynosiła 120 000 zł, to Pań odpowiedzialność będzie kończyła się na kwocie 20 000 zł.

Odnosząc się do kwestii odpowiedzialności po śmierci mamy. Z informacji, które Pani posiada, mama nie ma żadnego zadłużenia. Odpowiedzialność po bracie zarówno z Pani strony, jak i strony mamy będzie określona spisem inwentarza, tj. śmierć mamy nie będzie tej wartości w żaden sposób zmieniała.

W mojej ocenie śmierć mamy nie będzie skutkowała powstaniem po Pani stronie odpowiedzialności wyższej aniżeli ta, która powstanie teraz. Innymi słowy, w chwili obecnej, zakładając, że wspólnie odpowiadać będziecie Panie do kwoty 20 000 zł (przy założeniu wartości lokalu 120 000 zł), tj. każda po 10 000 zł, to po śmierci mamy Pani odpowiedzialność może zwiększyć się o udział mamy w długu po synu, tj. o 10 000 zł. Maksymalnie zatem wówczas będzie wynosił 20 000 zł. Zakładając, że do czasu śmierci matki zadłużenie po bracie nie będzie spłacone.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »