Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-05-03

Zmarł tata, pomiędzy nim a mamą istniała wspólność majątkowa. Mama jest wspólnikiem spółki z o.o. Czy udziały w tej spółce – wchodzące w skład majątku wspólnego – podlegają w części przypadającej na tatę dziedziczeniu?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy na wstępie wyjaśnić, czy i kiedy udział małżonka w spółce należy do majątku wspólnego, czy małżonek wspólnika spółki z o.o. uzyskuje status wspólnika tylko z tego powodu, że nabycie udziału nastąpiło ze środków wspólnych małżonków.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2009r. (II CSK 273/09) udziały nabyte przez jednego małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład tego majątku, a wspólnikiem staje się tylko małżonek będący stroną czynności prowadzącej do nabycia udziałów.

W wyroku z dnia 20 maja 1999 r. (I CKN 1146/97) Sąd Najwyższy przyjął, że w razie nabycia przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego, w drodze czynności prawnej, udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnikiem staje się tylko ten z nich, który uczestniczy w tej czynności.

Na skutek śmierci współmałżonka wspólnika ustaje istniejąca pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa, co z kolei powoduje powstanie współwłasności w częściach ułamkowych. Od tego momentu udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przynależą w odpowiednich częściach ułamkowych do każdego ze spadkobierców.

Odpowiadając więc wprost na Pańskie pytanie – jeśli między rodzicami istniała wspólność majątkowa, to po śmierci Pana taty część jego udziałów w spółce (mimo że nie był on wspólnikiem) staje się przedmiotem dziedziczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Pożyczka dla brata a rozliczenie spadku po rodzicach

Zamierzam pożyczyć bratu pieniądze i przypuszczam, że raczej mi ich nie odda. Chcę, żeby ta kwota w przyszłości była wzięta pod uwagę przez...

Zmiana terminu rozprawy w sprawie spadkowej

Po śmierci taty moja mama, ja i brat złożyliśmy w sądzie wniosek o nabycie praw do spadku. W dniu dzisiejszym dostałam pismo...

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Mój syn i synowa zginęli w jednym dniu. Ja i moje drugie dziecko oraz mama synowej i jej rodzeństwo odrzuciliśmy spadek. W OFE nie ma...

Spadek, sprzedaż, darowizna – własne cele mieszkaniowe

Moje pytanie dotyczy spadku, sprzedaży i darowizny. W 2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił po sobie testamentu. W skład spadku po nim...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »