Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie na podstawie testamentu z uwzględnieniem reguły przyrostu

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-02-03

Osoba zmarła posiadała dwa mieszkania. Miała dwoje dzieci (syna i córkę) oraz wnuczkę. W testamencie zapisała jedno mieszkanie synowi, a drugie mieszkanie córce i wnuczce po 50% udziału. Syn zamierza spadek przyjąć, córka chce spadek odrzucić, wnuczka chce spadek przyjąć. Jakie skutki może spowodować odrzucenie spadku przez jednego spadkobiercę?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Instytucja rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci w formie testamentu ma na celu ominięcie przez testatora zasad dziedziczenia ustawowego. Chodzi o to, żeby możliwie najdokładniej zrealizować wolę spadkodawcy, co do jego majątku. Dlatego treść testamentu musi być odczytywana w sposób najbliższy woli spadkodawcy, a reguły dziedziczenia ustawowego wchodzą w grę jedynie wyjątkowo i w przypadkach wyraźnie przez ustawę przewidzianych. Nie ma tu zatem reguły, która ustalona została w art. 931 § 2 odnoszącym do dziedziczenia ustawowego, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (lub odrzuciło przypadający mu udział w spadku) to udział ten przypada jego dzieciom w częściach równych.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W przypadku dziedziczenia testamentowego ustawodawca postanowił, że jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą (bo np. swój udział w spadku odrzucił), to przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (art. 965 Kodeksu cywilnego). Jest to tzw. przyrost. Oznacza on, że o ile spadkodawca wyraźnie nie zaznaczył innej swojej woli, w przypadku braku osoby, która została powołana do dziedziczenia w zbiegu z co najmniej jeszcze jedną osobą, dziedziczenie nastąpi na podstawie testamentu z uwzględnieniem reguły przyrostu.

Ratio legis obowiązującego unormowania wyraża się w założeniu, że spadkodawca zamierzał wyłączyć dziedziczenie ustawowe co do całości lub części spadku. Dlatego przyrost nie znajduje zastosowania wtedy, gdy:

1) spadkodawca wyraźnie wyłączył jego działanie w testamencie (np. „w razie gdyby A nie chciał lub nie mógł dziedziczyć, jego część ma przypaść spadkobiercy ustawowemu Z”),

2) wola wyłączenia przyrostu zostaje ustalona w drodze interpretacji testamentu,

3) w testamencie powołany jest spadkobierca podstawiony (art. 963) lub występuje podstawienie na mocy art. 964.

Przenosząc powyższe rozważania do sytuacji przedstawionej przez Pana, należy uznać, że w związku z zamiarem odrzucenia spadku przez córkę zmarłej, jej udział, czyli 50% udziału w mieszkaniu, przypadnie pozostałym dwóm spadkobiercom testamentowym, czyli synowi i wnuczce, o ile w testamencie zmarła nie napisała inaczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »