Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie przez pasierba

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2014-02-06

Rok temu zmarła moja matka. Nie pozostawiła testamentu. Wspólnie z ojcem odziedziczyliśmy należącą do niej połowę mieszkania (nie mam rodzeństwa). Chciałbym się dowiedzieć, kto teraz będzie dziedziczyć po śmierci mojego ojca. Jestem żonaty, nie mam dzieci, za to moja żona ma syna z poprzedniego związku. Czy w takim wypadku możliwe jest dziedziczenie przez pasierba?

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.):

§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Jak wynika z powyższego, do dziedziczenia z ustawy dochodzą w pierwszej kolejności osoby, dla których spadkodawca był ojcem lub matką.

Dzieci spadkodawcy dziedziczą w pierwszej kolejności. Oznacza to, że w braku małżonka wyłączają one od dziedziczenia wszystkich dalszych krewnych zmarłego. Ich udziały są równe.

Nie tylko dzieci, lecz także dalsi zstępni spadkodawcy dziedziczą bezpośrednio po nim. To oni zatem muszą zostać wymienieni w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku lub w akcie poświadczenia dziedziczenia.

Pańska żona jako synowa Pańskiego ojca nie będzie po nim dziedziczyła, chyba że ojciec uwzględni go w testamencie.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, że Pan umrze przed swoim ojcem, to Pańska żona także nie będzie dziedziczyła spadku po teściu. Spadek przejdzie na jego dalszych krewnych (rodziców oraz rodzeństwo). Także Pański pasierb nie będzie dziedziczył spadku po Pańskim ojcu. Może jednak dziedziczyć spadek po Panu w określonych okolicznościach.

Zgodnie z art. 9341 K.c. w braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Rozszerzając krąg spadkobierców ustawowych o dzieci małżonka spadkodawcy, wskazywano, że uzasadnieniem takiej regulacji jest bliska więź, jaka powstaje pomiędzy małżonkiem a dziećmi drugiego małżonka. Poza ewentualną więzią tego rodzaju dzieci małżonka spadkodawcy stają się jego powinowatymi, gdyż przez zawarcie związku małżeńskiego z ich rodzicem nawiązany zostaje prawny stosunek powinowactwa.

Dziedziczenie przez pasierbów ma miejsce, gdy w chwili otwarcia spadku zostaną spełnione następujące przesłanki:

  1. nie istnieją spadkobiercy należący do wcześniejszych kręgów dziedziczenia (małżonek, zstępni spadkodawcy, jego rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, dziadkowie i zstępni dziadków spadkodawcy);
  2. chodzi o dziecko małżonka spadkodawcy;
  3. oboje rodzice tego dziecka nie żyją.

W ustawie zostało zawarte wymaganie, aby rodzice dziecka małżonka spadkodawcy nie dożyli otwarcia spadku. Oznacza to, że w chwili śmierci spadkodawcy nie może pozostawać przy życiu ani matka, ani ojciec takiego dziecka.

Reasumując: w żadnym wypadku Pański pasierb nie będzie dziedziczył spadku po Pana ojcu, podobnie Pana żona. Pańska żona może dziedziczyć jedynie w przypadku, gdy to Pan umrze. W takim wypadku odziedziczy spadek – ale po Panu. Po spełnieniu określonych przesłanek także pasierb może dziedziczyć po Panu.

Tak więc jeżeli Pański ojciec umrze, spadek po nim przypadnie w całości Panu jako jego jedynemu synowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Jak uniknąć płacenia zachowku rodzeństwu?

W jaki sposób można uniknąć płacenia zachowku rodzeństwu? W jakich sytuacjach można skorzystać z instytucji wydziedziczenia ? ...

Żona zmarła przed rozwodem a uprawnienia do dziedziczenia

Ożeniłem się z kobietą, która miała troje dorosłych dzieci. Zamieszkaliśmy w należącym do niej mieszkaniu, wspólnie finansowaliśmy jego wyposażenie i...

Dziedziczenie po żonie

Moja żona zmarła kilka lat temu, nie zostawiła testamentu. Nie przeprowadziliśmy postępowania spadkowego. Z żoną mieliśmy dwoje...

Dziedziczenie przez dziecko z poprzedniego małżeństwa

Wraz z żoną planujemy kupić mieszkanie. Domyślam się, że po mojej śmierci będzie dziedziczyć zarówno nasze wspólne dziecko, jak...

Dziedziczenie przez współmałżonka

Moja ciotka niedługo wychodzi za mąż. Wcześniej jednak sporządziła testament, w którym swoje mieszkanie zapisała mojej córce. W związku...

Nabycie spadku po wujku

Mój wujek zmarł i pozostawił po sobie mieszkanie. Oprócz rodziców (czyli moich dziadków) i mnie nie ma innej rodziny. Jak rozumiem, spadkobiercami...

Przekazanie części majątku córce za życia, tak aby nie domagała się zachowku

Mój partner ma córkę z poprzedniego związku. Jego córka kończy studia i partner chciałby ją wspomóc finansowo, przekazując jej część swojego...

Opieka po zrzeczeniu się dziedziczenia

Kilkanaście lat temu zmarł ojciec, a my, jego dzieci przy otwarciu testamentu zrzekliśmy się zachowku na rzecz mamy, aby miała swój kąt. W 2003 r. na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »