Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-11-12

Niedawno zmarła moja żona. Mieliśmy zgromadzone środki finansowe na kontach wspólnych, a ja dodatkowo posiadam konto własne. Czy środki na moim koncie imiennym wchodzą do spadku? Czy mogę aktualnie dokonywać operacji finansowych na tym koncie? Dodam, że oprócz mnie w podziale spadku mają udział nasze dzieci.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż reguły postępowania związane ze śmiercią współmałżonka będącego jednocześnie współwłaścicielem lub właścicielem konta określone są w ustawie Prawo bankowe oraz bezpośrednio w umowie rachunku bankowego, jak i w związanym z nią regulaminie. Zwykle bank po uzyskaniu informacji o śmierci współwłaściciela konta, blokuje konto do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego. Połowa środków z konta może zostać wtedy przeksięgowana na indywidualne konto drugiego współmałżonka. Nie jest to jednak regułą i banki mogą te sprawy regulować nieco odmiennie.

Zgodnie z art. 51a Prawa bankowego, w przypadku rachunku wspólnego prowadzonego dla osób fizycznych, o ile umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, każdy ze współposiadaczy rachunku może dysponować samodzielnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. Tak samo każdy ze współposiadaczy rachunku może w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy.

Zatem, jeżeli był Pan współwłaścicielem konta, to – jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowiła inaczej – może Pan zarówno wypłacić pieniądze, jak i zlikwidować konto.

Należy jednakże pamiętać, że połowa środków zgromadzonych na rachunku bankowym w momencie śmierci Pana żony będzie podlegać dziedziczeniu, tym bardziej że są jeszcze inni spadkobiercy oprócz Pana.

Zaznaczenia wymaga, że w razie śmierci posiadacza rachunku bank jest obowiązany wypłacić z rachunku kwotę wydatkowaną na koszty jego pogrzebu. Bank powinien wypłacić te pieniądze osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych kosztów. Jeżeli więc przedstawi Pan takie rachunki, bank nie powinien robić tu problemów. Kwota ta nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku (art. 55 Prawa bankowego).

Z kolei co się tyczy środków zgromadzonych na Pana osobistym koncie to połowa z nich wchodzi do spadku po Pana żonie w sytuacji, gdy zostały one zgromadzone podczas trwania małżeństwa z majątku wspólnego (np. wynagrodzenia za pracę).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »