Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie zobowiązań wynikających z poręczenia długu

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-06-27

Właśnie dowiedziałam się, że 14 lat temu tata podżyrował pożyczkę szwagra. Tata nie żyje od 2 lat. Szwagier wyjechał za granicę i nie płaci długów. Nie widziałam go ponad 15 lat, nie mam pojęcia, gdzie przebywa. Po śmierci taty przyjęłam spadek. Czy muszę spłacać dług szwagra? Czy możliwe jest dziedziczenie zobowiązań wynikających z poręczenia długu?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobierca nabywa jego prawa i obowiązki (w tym obowiązki wykonania zaciągniętych przez spadkodawcę zobowiązań).

 

Definitywne nabycie praw i obowiązków zmarłego następuje po złożeniu przez spadkobiercę oświadczenia o przyjęciu spadku lub w przypadku braku złożenia oświadczenia – po upływie 6 miesięcy od chwili powzięcia informacji o śmierci spadkodawcy.

 

Jak stanowi Kodeks cywilny:

 

„Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej”.

 

„Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”.

 

„Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”.

 

Do obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobiercę, należą również obowiązki wynikające z poręczenia (potocznie nazywanego podżyrowaniem) przez spadkodawcę czyjegoś długu.

 

Niestety jest Pani odpowiedzialna za zobowiązania wynikające z poręczenia przez tatę długu szwagra.

 

Poręczyciel jest odpowiedzialny solidarnie z dłużnikiem, co oznacza, iż wierzyciel – zamiast dochodzić zwrotu długu od dłużnika – może od razu żądać od poręczyciela spłaty całego długu. Poręczycielowi, który spłacił dług, przysługuje roszczenie zwrotne do dłużnika o zwrot spłaconego długu.

 

Poręczycielowi przysługują te same uprawnienia, co dłużnikowi – w tym prawo odmowy spłaty długu lub jego rat w przypadku ich przedawnienia.

 

Doradzam więc zapoznać się z historią długu, terminem jego wymagalności (terminem wymagalności jego rat) i w przypadku stwierdzenia, iż doszło do przedawnienia, może Pani odmówić spłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Egzekucja ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Mój wuj dostał wyrok – miał spłacić zadłużenie wobec wspólnika. Wuj posiadał własnościowe mieszkanie spółdzielcze, w którym jestem zameldowany i...

Przedłużenie terminu na odrzucenie spadku

Mój mąż otrzymał spadek, który odrzucił. Złożył też wniosek o pozwolenie na odrzucenie spadku przez nasze małoletnie dzieci; niestety nawet jeśli sąd...

Odmowa zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego

Sąd rodzinny odmówił zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego (naszego syna), uzasadniając to faktem, że wartość spadku może...

Kiedy można uzyskać poświadczenie dziedziczenia u notariusza?

Moja matka zmarła ok. 30 lat temu; ojciec pięć lat temu. Jestem jedynaczką. Jak uzyskać poświadczenie dziedziczenia? Czy mogę się zwrócić do notariusza?...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »