Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie zobowiązań wynikających z poręczenia długu

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-06-27

Właśnie dowiedziałam się, że 14 lat temu tata podżyrował pożyczkę szwagra. Tata nie żyje od 2 lat. Szwagier wyjechał za granicę i nie płaci długów. Nie widziałam go ponad 15 lat, nie mam pojęcia, gdzie przebywa. Po śmierci taty przyjęłam spadek. Czy muszę spłacać dług szwagra? Czy możliwe jest dziedziczenie zobowiązań wynikających z poręczenia długu?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobierca nabywa jego prawa i obowiązki (w tym obowiązki wykonania zaciągniętych przez spadkodawcę zobowiązań).

 

Definitywne nabycie praw i obowiązków zmarłego następuje po złożeniu przez spadkobiercę oświadczenia o przyjęciu spadku lub w przypadku braku złożenia oświadczenia – po upływie 6 miesięcy od chwili powzięcia informacji o śmierci spadkodawcy.

 

Jak stanowi Kodeks cywilny:

 

„Art. 922. § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej”.

 

„Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”.

 

„Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”.

 

Do obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobiercę, należą również obowiązki wynikające z poręczenia (potocznie nazywanego podżyrowaniem) przez spadkodawcę czyjegoś długu.

 

Niestety jest Pani odpowiedzialna za zobowiązania wynikające z poręczenia przez tatę długu szwagra.

 

Poręczyciel jest odpowiedzialny solidarnie z dłużnikiem, co oznacza, iż wierzyciel – zamiast dochodzić zwrotu długu od dłużnika – może od razu żądać od poręczyciela spłaty całego długu. Poręczycielowi, który spłacił dług, przysługuje roszczenie zwrotne do dłużnika o zwrot spłaconego długu.

 

Poręczycielowi przysługują te same uprawnienia, co dłużnikowi – w tym prawo odmowy spłaty długu lub jego rat w przypadku ich przedawnienia.

 

Doradzam więc zapoznać się z historią długu, terminem jego wymagalności (terminem wymagalności jego rat) i w przypadku stwierdzenia, iż doszło do przedawnienia, może Pani odmówić spłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »