Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firma windykacyjna upomniała się o dług zmarłego ojca

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-12

Dzisiaj moja córka dostała pismo z firmy windykacyjnej, że musi spłacić dług nieżyjącego ojca zaciągnięty w 2010 r. Kwota to około 5400 zł. Proszą o przesłanie dokumentów spadkowych i podali numer konta do spłaty długu. Co z tym zrobić?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk
Bardzo rzeczowa, dokładnie opisująca postępowanie odpowiedź oraz spokój, że mogę w ramach jednej opłaty dopytać gdy czegoś nie jestem pewna.
Martyna, 37 lat, Neurologopeda
Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria

Niestety, jeśli Pani córka nie odrzuciła spadku, a spadkodawca zmarł przed 2015 r., odziedziczyła go wraz z długami. Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego (K.c.) – spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, a więc od śmierci spadkodawcy.

Obecnie brak oświadczenia o odrzuceniu spadku oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale taki stan prawny obowiązuje dopiero od 2015 r. Wszystko więc zależy od tego, kiedy nastąpiło nabycie spadku, jeśli przed 2015 r., wówczas doszło do nabycia prostego. Jeśli po tej dacie – z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli więc doszło do prostego nabycia spadku, na pomoc mogą przyjść przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego – termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Jeżeli bank udzielił ojcu Pani córki pożyczki, to jego roszczenie – jako związane z działalnością gospodarczą – przedawni się z upływem 3 lat od dnia wymagalności. Przy czym dniem wymagalności jest – w przypadku umów pożyczki czy kredytu – dzień wypowiedzenia takiej umowy przez bank. Od tego dnia liczyć należy termin przedawnienia.

Powinna więc Pani ustalić, kiedy doszło do jego wypowiedzenia, bo od tego właśnie momentu będzie biegł termin przedawnienia, a więc w jakim terminie bank wypowiedział umowę kredytu. Niestety bez znajomości tych dat nie sposób udzielić dokładniejszej odpowiedzi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »