Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Formalności związane z przyjęciem spadku po małżonku na mocy testamentu

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-08-31

Zgodnie z odręcznym testamentem mojej zmarłej nie dawno żony jestem jej jedynym spadkobiercą, nie mieliśmy dzieci. Rodzice żony nie żyją, kilkoro rodzeństwa też nie żyje, ich dzieci mieszkają za granicą, nie utrzymujemy kontaktu. Czy oni też muszą być na rozprawie spadkowej i kto ich powiadamia?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria
Oceniam jak zwykle wysoko profesjonalizm i szybkość działania. Korzystam z Państwa usług od dawna i nigdy się nie zawiodłam. Zawsze polecam Państwa usługi innym.
Ewa, 59 lat
Jestem zadowolona z tej odpowiedzi , fachowo wszystko zostało wyjaśnione.Chociaż czasami potrzebujemy prostych słów, ale wiem że wszystko zależy od pewnych czynników.
Irena
Mieszkam na stale w Szwecji. Dwa lata temu zmarl w Polsce moj ojciec i jego zona chciala mnie wykluczyc ze spadku. Szukalem informacjj przez Internet i w koncu zwrocilem sie z zapytaniem do portalu eporady24. Radca prawny Tomasz Krupinski podjal paleczke i podpisalismy wkrotce umowe. Nie bylo latwo, ale po kilku posiedzeniach sadowych w koncu sprawe wygralismy. Jestem bardzo wdzieczny Panu Tomaszowi za jego wklad pracy, cierpliwosc, wytrwalosc, dokladnosc, uczciwosc, sumiennosc i duzo, duzo wiecej. Goraco polecam Pana Tomasza, mozna na nim naprawde polegac, jest bardzo kompetentnym i solidnym prawnikiem. Dziekuje bardzo!
Michal, 44 lata, ekonomista
Uzyskałam wyczerpującą informację, która potwierdziła niestety fakt że emerytura jeszcze mężowi nie przysługuje. 
Jadwiga, urzędnik, 62 lata
Odpowiedź rzetelna, udzielona b. szybko. Kwota przystępna. 
Hania, księgowa, 60 lat
Dziękuję , jest ok. Krótko, konkretnie z powołaniem się na przepisy.
Elżbieta, 62 lata, emerytka
Dziękuję bardzo państwa odpowiedzi na zadane pytania bardzo mi pomogły dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam.
Adam, technik budowlany, 37 lat
Szybkość i jasność udzielonej porady
Henryk, 69 lat, Emeryt
Dziękuję bardzo za pomoc
Justyna, 40 lat
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę formę pomocy, po prostu ceny w tradycyjnych kancelariach są nie do przyjęcia, a czasem potrzeba zwykłej podstawowej prawmiczej wiedzy, rozmowy wyjaśniającej. Polecam
Anna
Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata

Zacznijmy od zacytowania artykułu 926 Kodeksu cywilnego (K.c.):

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„§ 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

§ 2. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

§ 3. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą.”

Jeżeli testament (art. 941 i następne K.c.) Pańskiej żony dotyczy całego po niej spadku (art. 922 K.c.), to ma miejsce wyłącznie dziedziczenie testamentowe (art. 941 i następne K.c.). Załatwianie „spraw spadkowych” w Polsce dzieli się na dwa etapy: stwierdzenie nabycia spadku oraz na (ewentualny) dział spadku; dział spadku może być zasadny, jeżeli ma miejsce dziedziczenie lub został ustanowiony zapis windykacyjny na rzecz więcej niż jednej osoby. Każdy z tych etapów może być załatwiany zarówno na drodze sądowej, jak i przed notariuszem. Przepisy o postępowaniach sądowych z zakresu dziedziczenia uregulowano w art. 627 i następnych Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), zaś sporządzania przez notariuszy aktów poświadczenia dziedziczenia (oraz związanych z nimi protokołów dziedziczenia) tyczy się art. 95a i następne Prawa o notariacie. Skoro Pan jest jedynym spadkobiercą swej żony, to do Pana należy wybór, czy do stwierdzenia nabycia spadku miałoby dojść przed sądem cywilnym (a „sądem spadku” z reguły jest sąd rejonowy właściwy z uwagi na ostatnie stałe miejsce zamieszkania spadkodawcy), czy też przez dokonanie odpowiednich czynności notarialnych (z którymi byłoby związane wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia). Na ogół wystarcza obecność wszystkich spadkobierców; jeżeli jest jeden pełnoletni spadkobierca – jednej osoby.

Odnośnie do Pańskich słów – cytuję: „zgodnie z odręcznym testamentem”. To określenie należy zestawić z brzmieniem artykułu 949 K.c.:

„§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.”

Tak zwany testament holograficzny powinien być w całości testamentem własnoręcznie przez spadkodawcę napisanym i przez niego podpisanym; przydaje się opatrzenie testamentu datą. Proszę sprawdzić, czy testament Pańskiej żony spełnia kryteria ustawowe (wskazane w art. 949 K.c.). Jeżeli takich kryteriów nie spełnia, to proponuję unikać przedwczesnego formułowania wniosków (np. o dziedziczeniu ustawowym). Być może wcześniej Pańska żona sporządziła inny testament i na podstawie takowego (to jest wcześniejszego) testamentu mogłoby mieć miejsce dziedziczenie testamentowe. Dopiero brak prawnie wiążącego testamentu (dotyczącego całego spadku) oznaczałby – z uwagi na art. 926 K.c. – dziedziczenie ustawowe (art. 931 i następne K.c.).

Niekiedy krewnym spadkodawcy (zwłaszcza takiego, który zmarł bezpotomnie) wydaje się, jakoby byli uprawnieni do zachowku (art. 991 i następne K.c.). Taką hipotezę warto zestawić z treścią art. 991 K.c.:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.”

Do zawartej w art. 991 K.c. „listy” (kategorii) osób potencjalnie uprawnionych z tytułu zachowku nie można „się dopisać” – chodzi bowiem o katalog zamknięty (po łacinie: numerus clausus). Skoro rodzice Pańskiej żony zmarli przed nią oraz jeżeli Pańska żona nie pozostawiła żadnych zstępnych (biologicznych ani dzieci przez nią adoptowanych i ich zstępnych), to można założyć, że nie ma osób uprawnionych do zachowku po Pańskiej żonie (dochodzonego od Pana).

Niekiedy rodzeństwu spadkodawców, którzy zmarli bezpotomnie, a nawet dzieciom takich spadkodawców, wydaje się, jakoby przysługiwał im zachowek. Niezależnie od tego, jak silne jest czyjekolwiek przekonanie w tym zakresie – decydujące znaczenie ma artykuł 991 K.c. Chociaż artykuł 991 K.c. należy stosować w powiązaniu z odpowiednimi (dla danego dziedziczenia) przepisami o dziedziczeniu ustawowym (art. 931 i następne K.c.), to błędem byłoby wnioskowanie o przysługiwaniu zachowku z uwagi na art. 933 K.c., stanowiący:

„§ 1. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

§ 2. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.”

Jeżeli nawet w jakimś dziedziczeniu zasadne jest przekonanie o przysługiwanie komukolwiek zachowku, to przy podejmowaniu starań o stwierdzenie nabycia spadku wystarczy uczestnictwo wszystkich spadkobierców – osobiście lub reprezentowanych przez kogoś odpowiednio umocowanego (np. przez pełnomocnika). Zbędny jest udział innych osób – w tym takich, którym może przysługiwać (a nawet rzeczywiście przysługuje) zachowek.

W przypadku zdecydowania się przez Pana na dążenie do stwierdzenia nabycia spadku w postępowaniu przed sądem cywilnym – o ile Pan jest jedynym spadkobiercą swej żony – powinno wystarczyć wyłącznie Pańskie uczestnictwo w postępowaniu. Notariusz zapewne byłby zaskoczony chęcią zaproszenia na termin sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia osób postronnych (zwłaszcza w sporej liczbie); czasami uczestnikom czynności notarialnych ktoś towarzyszy (np. osoba darzona zaufaniem), ale obecność zbyt dużej liczby osób mogłaby stanowić utrudnienie – notariusze powinni sporządzać dokumenty z dużą pieczołowitością, co z reguły wymaga warunków sprzyjających koncentracji uwagi.

Zdarzają się różnice w zestawie dokumentów, które są wymagane w związku z podejmowaniem starań o stwierdzenie nabycia spadku, więc proponuję odpowiednio wcześniej zapytać (w sekretariacie sądowym lub w kancelarii notarialnej) o „zestaw wymaganych dokumentów” (ewentualnie o „wykaz załączników”). Najważniejszym dokumentem (np. stanowiącym załącznik do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku) jest odpis aktu zgonu spadkodawcy, poza tym przyda się odpis Państwa aktu małżeństwa. Oczywiście, niezbędne będzie przedłożenie testamentu żony; ogłoszenia testamentu (czyli czynności sformalizowanej) można dokonać również odrębnie od załatwiania stwierdzenia nabycia spadku, ale bardzo często do ogłoszenia testamentu dochodzi niedługo przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia albo w trakcie sądowego postępowania z wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Zależnie od liczby wchodzących w skład spadku po Pańskiej żonie składników majątkowych, trzeba będzie pozyskać odpowiednią liczbę dokumentów oficjalnie potwierdzających stwierdzenie nabycia spadku. Dokumentami takimi są – odpowiednio: postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (ważne jest wnioskowanie o odpis orzeczenia z klauzulą prawomocności) albo wypis aktu poświadczenia dziedziczenia. Regułą w polskim postępowaniu cywilnym jest wydawanie odpisów orzeczeń na wniosek osoby uprawnionej, więc proszę unikać liczenia na to, że sąd z własnej inicjatywy przyśle odpis orzeczenia (takie sytuacje stanowią wyjątek od reguły). Po stwierdzeniu nabycia spadku będzie można dokonywać czynności wprost dotyczących spadku po żonie – np.: wnioskować o wpisy we właściwych księgach wieczystych, wnioskować o wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów i budynków lub w ewidencji pojazdów. Angażowanie innych osób (w rozumieniu art. 140 K.c.) w załatwianie takich spraw wydaje się zbędne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Znalezienie testamentu, gdy nie ma już spadku

Przed 25 laty wspólnie z mężem kupiliśmy duży dom. Mąż miał syna z pierwszego małżeństwa oraz mieliśmy wspólnego syna. Mąż nie żyje od 15 lat, przeprowadziłam po nim sprawę spadkową. Niedługo przed śmiercią mąż przekazał swojemu pierworodnemu synowi znaczną sumę, która, jak stwierdził syn, w pełni go zaspokaja. W domu zostałam sama, ponieważ mój syn założył rodzinę i mieszka za granicą. Nie bardzo mogłam utrzymać dom z emerytury, dlatego sprzedaliśmy go i kupiłam dla siebie małe mieszkanie. Ku mojemu zaskoczeniu niedawno zjawił się u mnie siostrzeniec zmarłego męża, który znalazł na strychu testament. Rzekomo mąż zapisał mu cały spadek. Siostrzeniec żąda ode mnie spłaty, a przecież spadek już został rozdysponowany. Chciałabym się dowiedzieć, czy testament nadal jest aktualny, o ile jest prawdziwy i czy tej osobie coś się należy?

Siostrzenic spadkobiercą, czy coś się należy drugiemu siostrzeńcowi?

Zmarła siostra mojej many, była bezdzietną wdową. Zostawiła testament, w którym uczyniła mnie swoim spadkobiercą co do całego majątku. Mam jeszcze brata, czy jemu przysługuje część spadku po ciotce? Czy musi wyrazić zgodę na zapis w testamencie?

Dziedziczenie na podstawie testamentu allograficznego

Mój ojciec przed śmiercią sporządził testament allograficzny, w którym spadkobierczyniami, po połowie majątku uczynił mnie i moją siostrę. Został on zatwierdzony przez notariusza w obecności mamy, siostry i mnie. Czy istnieje możliwość zmiany tego testamentu przez mamę, która całość majątku chce przekazać swojej wnuczce, czyli mojej córce?

Powołanie do spadku siostrzenicy na mocy testamentu

Moja ciocia (siostra mojej mamy) posiada mieszkanie, które chce mi podarować w spadku. Co musi zrobić, żeby tak się stało i czy po jej śmierci otrzymam to mieszkanie bez żadnych problemów? Z jakim podatkiem od spadku muszę się liczyć? Dodam, że ciocia jest wdową i osobą bezdzietną. Jej zmarły małżonek także nie miał potomków, ale ciocia ma dwie siostry, które mają dzieci (w tym mnie). Czy siostry mojej mamy albo ich dzieci będą mieć jakieś prawa do mieszkania albo zachowku, jeśli tylko ja zostanę w testamencie powołana do spadku?

Dziedziczenie po mężu na podstawie brytyjskiego testamentu

Mąż ma podwójne obywatelstwo polsko-brytyjskie, od 30 lat mieszka w Anglii, tu posiada dom. Natomiast w Polsce jest właścicielem działek budowlanych. Ja jestem Polką. Mąż sporządził testament na moją rzecz u adwokata w Anglii. Czy ewentualna sprawa spadkowa po mężu powinna być przeprowadzona w Anglii (dom), a druga w Polsce (działki)? Czy wystarczy angielski ważny testament? Czy będzie miało zastosowanie polskie prawo spadkowe czy angielskie? Nie mamy dzieci. W Anglii małżeństwa bezdzietne dziedziczą w całości po małżonku, w Polsce nie.

Liczne rodzeństwo i testament ojca

Przed kilkoma dniami zmarł mój tato. Zostawił testament, w którym do całości spadku powołał mnie. W 2000 r. zmarła moja mama, która testamentu nie zostawiła. Sprawa spadkowa po mamie także nie została przeprowadzona. Mam 9 rodzeństwa. Troje mieszka poza krajem. Jak przeprowadzić sprawę spadkową, aby móc dysponować odziedziczonym mieszkaniem?

Czy rodzina może dziedziczyć testament?

Ponieważ nie posiadam ustawowych spadkobierców, spisałam notarialnie testament na rzecz mojej sąsiadki, która mi pomaga. Ja mam 83 lata, a sąsiadka 77 lat. Co się stanie, gdy sąsiadka umrze przede mną? Czy jej rodzina może dziedziczyć testament? Czy też z jej śmiercią testament traci ważność?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »