Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Grunt dzierżawiony od gminy a spadek

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-01-04

Moi rodzice przed laty wydzierżawili grunt od gminy. Postawili na nim mały garaż za własne środki. Z uwagi na wiek w 2008 r. sprzedali ten garaż – ale kupujący nie potwierdził tego notarialnie. Urząd nie chciał dokonać przepisania gruntu. Nasi rodzice zmarli. Co ze spadkobraniem tego gruntu i ewentualnie garażu?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Rzeczywiście skoro umowa sprzedaży garażu nastąpiła bez zachowania aktu notarialnego, to do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nie doszło.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie bowiem z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do zbycia prawa użytkowania wieczystego.

Tak więc w wyniku zwykłej formy pisemne rzeczywiście doszło do zbycia garażu jako rzeczy ruchomej o ile nie jest on trwale z gruntem związany a nie doszło do zbycia nieruchomości, jeśli jednak jest to garaż wybudowany w postaci budynku, to jest on tzw. częścią składową budynku i dzieli los prawny gruntu, czyli zarówno nieruchomość, jak i ów garaż stanowią Państwa własność jako współwłaścicieli w drodze spadkobrania. Pisze Pani, że garaż został wybudowany, więc w mojej ocenie ta druga sytuacja jest prawidłowa – jesteście Państwo właścicielami i gruntu i budynku. Wyjaśnię jeszcze, że budynek jest trwale związany z gruntem, gdy usadowiony jest na fundamentach. Zatem nie będzie trwale związany z gruntem na przykład drewniany budynek letniskowy bez fundamentów, czy też barak budowlany.

Zgodnie z art. 235 § 2 Kodeksu cywilnego przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Oznacza to, że żadne z tych prawa ani prawo użytkowania wieczystego gruntu ani prawo własności budynku nie może zostać samodzielnie przeniesione na inną osobę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2003 roku, sygn. akt II CKN 1155/00, stanowiąc, że umowa przenosząca prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego, która nie zawiera postanowień o przeniesieniu także prawa własności budynków, jest nieważna. Tak więc jeśli budynek ma fundamenty możecie umowa jest nieważna i jesteście Państwo nadal właścicielami garażu.

W takiej sytuacji są 2 możliwe rozwiązania: albo porozumiecie się Państwo z użytkownikiem garażu żądając zawarcia umowy, a formie aktu notarialnego co do prawa użytkowania wieczystego wraz z garażem, i taką zawrzecie, albo zażądacie zwrotu garażu (w rezultacie trzeba byłoby oddać pieniądze wpłacone rodzicom) i trzeba to zrobić przed upływem lat 30 od sprzedaży, bo potem nastąpi zasiedzenie, czyli nabycie własności przez użytkownika garażu.

Jeśli jest to tylko blaszak niepołączony z gruntem, możecie Państwo żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie w postaci czynszu dzierżawnego, bo oczywistym jest, że skoro osoba ta korzysta z garażu, to musi korzystać także z Państwa gruntu, jeśli nabywca nie zapłaci dobrowolnie, będzie trzeba tego dochodzić przed sądem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »