Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informacje dotyczące spadku

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-03-04

Jestem wnuczkiem zmarłej babci. Mój ojciec umarł dwa tygodnie po niej. Obie jego siostry twierdzą, że dom babcia zapisała im w testamencie. Do tej pory nie widziałem tego dokumentu. Babcia nie żyje od 3 lat. Ciotki twierdzą, że nic mi się nie należy. Gdzie i jak mogę zdobyć informacje dotyczące spadku?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jeśli toczyło się postępowanie spadkowe, to wszyscy spadkobiercy powinni brać w nim udział, a więc być o nim zawiadomieni.

Zgodnie bowiem z treścią art. 669 Kodeksu postępowania cywilnego „sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi”.

W ramach tego postępowania – jak stanowi art. 670 – sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

Tak więc jeśli toczyło się postępowanie, a osoba wnosząca wniosek o stwierdzenie nabycia spadku nie kłamała co do istnienia spadkobierców, to raczej Pan jako spadkobierca swojego ojca i żona Pana ojca winni o tym postępowaniu widzieć, bo jesteście spadkobiercami ojca, a on po babci, nawet jeśli był testament, to istniało prawo do zachowku.

Ponieważ nie wie Pan nic o takim postępowaniu, proponuję zwrócić się na piśmie do sadu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania babci – ten sąd bowiem zgodnie z przepisami musi przeprowadzić postępowanie spadkowe, powołując się na fakt, że dziedziczylibyście Państwo po babci – z pytaniem, czy było prowadzone postępowanie spadkowe po babci.

Pracownicy sprawdzą w rejestrach, czy takie postępowanie było prowadzone, i zyska Pan w ten sposób pewność w tej sprawie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »