Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-03

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? Jeżeli nie zrobię tego w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, mogę zrobić to w trakcie rozprawy o nabycie spadku? Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Oto odpowiedzi na sformułowane pytania:

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od daty, w której zainteresowany spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Generalnie jednak będzie to w przypadku bliskich krewnych – data otwarcia spadku. Datą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy. Sąd bowiem w przypadku osób bliskich nie daje wiary, że spadkodawca nie wiedział o śmierci matki, ojca, brata, dziecka itp. krewnych. Odpowiednio reguluje to Kodeks cywilny:

„Art. 1015. [Termin do złożenia oświadczenia]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.”

Jeżeli nie odrzucę spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, mogę zrobić to w trakcie rozprawy o nabycie spadku?

Tak, o ile będzie to zgodne z dyspozycją art. 1015 K.c., tj. wykaże Pani dowodowo, że dowiedziała się Pani o powołaniu do spadkobrania nie dawniej niż 6 miesięcy przed rozprawą. Trzeba to udowodnić.

Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?

Nie w przypadku przyjęcia spadku wprost. Bo jeżeli doszłoby do przejęcia spadku w taki sposób i działu spadku, w którym Pani przekazuje swój udział, to i tak nadal pozostaje Pani w kręgu spadkobierców ustawowych, którzy spadek przyjęli, odpowiadając tym samym za długi całym swoim majątkiem, a nie do wysokości wartości majątku spadkowego.

Dlatego jeżeli Pani dopiero teraz dowiedziała się o powołaniu do spadku (tj. z opóźnieniem dotarła do Pani wieść o śmierci spadkodawcy) i nie mogła się Pani o tym dowiedzieć – to powinna Pani niezwłocznie złożyć oświadczenie w trybie art. 1015 K.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »