Porady Prawne przez internet
Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-03 • Aktualizacja: 2022-05-19
Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? Jeżeli nie zrobię tego w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, mogę zrobić to w trakcie rozprawy o nabycie spadku? Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?
Oto odpowiedzi na sformułowane pytania:
Czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od daty, w której zainteresowany spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Generalnie jednak będzie to w przypadku bliskich krewnych – data otwarcia spadku. Datą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy. Sąd bowiem w przypadku osób bliskich nie daje wiary, że spadkodawca nie wiedział o śmierci matki, ojca, brata, dziecka itp. krewnych. Odpowiednio reguluje to Kodeks cywilny:
„Art. 1015. [Termin do złożenia oświadczenia]
§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.”
Tak, o ile będzie to zgodne z dyspozycją art. 1015 K.c., tj. wykaże Pani dowodowo, że dowiedziała się Pani o powołaniu do spadkobrania nie dawniej niż 6 miesięcy przed rozprawą. Trzeba to udowodnić.
Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?
Nie w przypadku przyjęcia spadku wprost. Bo jeżeli doszłoby do przejęcia spadku w taki sposób i działu spadku, w którym Pani przekazuje swój udział, to i tak nadal pozostaje Pani w kręgu spadkobierców ustawowych, którzy spadek przyjęli, odpowiadając tym samym za długi całym swoim majątkiem, a nie do wysokości wartości majątku spadkowego.
Dlatego jeżeli Pani dopiero teraz dowiedziała się o powołaniu do spadku (tj. z opóźnieniem dotarła do Pani wieść o śmierci spadkodawcy) i nie mogła się Pani o tym dowiedzieć – to powinna Pani niezwłocznie złożyć oświadczenie w trybie art. 1015 K.c.
Zobacz również: Czy kuzyn dziedziczy spadek?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Komentarze (0):