Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-03

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? Jeżeli nie zrobię tego w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, mogę zrobić to w trakcie rozprawy o nabycie spadku? Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?

Oto odpowiedzi na sformułowane pytania:

Jak i kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Czas na odrzucenie spadku to 6 miesięcy od daty, w której zainteresowany spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Generalnie jednak będzie to w przypadku bliskich krewnych – data otwarcia spadku. Datą otwarcia spadku jest śmierć spadkodawcy. Sąd bowiem w przypadku osób bliskich nie daje wiary, że spadkodawca nie wiedział o śmierci matki, ojca, brata, dziecka itp. krewnych. Odpowiednio reguluje to Kodeks cywilny:

„Art. 1015. [Termin do złożenia oświadczenia]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.”

Jeżeli nie odrzucę spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, mogę zrobić to w trakcie rozprawy o nabycie spadku?

Tak, o ile będzie to zgodne z dyspozycją art. 1015 K.c., tj. wykaże Pani dowodowo, że dowiedziała się Pani o powołaniu do spadkobrania nie dawniej niż 6 miesięcy przed rozprawą. Trzeba to udowodnić.

Czy przekazanie mojej części innemu spadkobiercy uwolni mnie od odpowiedzialności za zobowiązania zmarłego?

Nie w przypadku przyjęcia spadku wprost. Bo jeżeli doszłoby do przejęcia spadku w taki sposób i działu spadku, w którym Pani przekazuje swój udział, to i tak nadal pozostaje Pani w kręgu spadkobierców ustawowych, którzy spadek przyjęli, odpowiadając tym samym za długi całym swoim majątkiem, a nie do wysokości wartości majątku spadkowego.

Dlatego jeżeli Pani dopiero teraz dowiedziała się o powołaniu do spadku (tj. z opóźnieniem dotarła do Pani wieść o śmierci spadkodawcy) i nie mogła się Pani o tym dowiedzieć – to powinna Pani niezwłocznie złożyć oświadczenie w trybie art. 1015 K.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Zrzeczenie się spadku po zmarłym teściu

Teść zmarł 3 lata temu. Żona nie złożyła oświadczenia o odrzuceniu spadku. Czy jest jeszcze możliwe zrzeczenie się po nim spadku? Dowiedzieliśmy...

Pismo z firmy windykacyjnej o spłacie długów zmarłej matki

Matka zmarła 7 lat temu pozostawiła długi kredytowe. O niczym nie wiedziałam, bo wychowywała mnie babcia. Teraz otrzymałam pismo z firmy...

Nieodrzucenie spadku przez niepełnoletnie dzieci a odpowiedzialność za długi

Rok temu zmarła ciotka mojego męża. Mąż i nasze pełnoletnie dzieci zrzekli się spadku. Niestety nie wiedzieliśmy, że w imieniu niepełnoletnich...

Odrzucenie spadku w imieniu syna

Trzy lata temu zmarła moja babcia, która pozostawiła długi. Odrzuciłam spadek u notariusza. Mój syn miał wówczas 5 lat. Zapytałam notariusza, czy mam...

Kiedy trzeba zawiadomić sąd o odrzuceniu spadku?

W lipcu 2015 roku zmarła siostra mojej matki (maż jej zmarł już wcześniej) i pozostawiła duże długi. Jej dzieci i wnuki odrzuciły spadek. Moja...

Wezwanie z banku do spłaty długu po zmarłym ojcu

Otrzymałam z banku pismo wzywające do spłaty 7 tys. zł w ciągu 14 dni. Są to długi zmarłego w 2012 r. ojca. Ze zmarłym nie utrzymywałam...

Dług zmarłego w ZUS, jak sprawdzić, czy uległ przedawnieniu?

Przed 12 laty zmarł mój mąż (byliśmy już po rozwodzie). Naszym wspólnym majątkiem jest dom jednorodzinny. Mamy dwoje dorosłych dzieci. Nie...

Czy żeby odrzucić spadek trzeba stawić się osobiście u notariusza?

Mam 15-procentowy udział w spadku po babci. Od jej śmierci nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Jaka jest procedura odrzucenia spadku przeze mnie i przez...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »