Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uzyskać dokument potwierdzający udział w odziedziczonym gospodarstwie rolnym?

Marek Gola • Opublikowane: 2018-07-16

Mój mąż odziedziczył po swoim ojcu część gospodarstwa rolnego. Na nakazie płatniczym do dnia dzisiejszego widnieje jednak matka męża, albowiem na nią był akt własności. Chciałabym uzyskać dokument potwierdzający wielkość odziedziczonego przez męża udziału w gospodarstwie rolnym i nie wiem, gdzie w tej sprawie się udać. Proszę o wskazówki!

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Nie podaje Pani, czy obydwoje rodzice męża nie żyją, czy też zmarł jedynie Pani teść. Wskazuje Pani jedynie na postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po teściu. Przyjmuję zatem, że matka męża żyje. Domyślam się, że nieruchomość – gospodarstwo rolne – nie ma założonej księgi wieczystej. Aby tę kwestię jednoznacznie rozstrzygnąć, należałoby udać się do starostwa powiatowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, gdzie można ustalić, czy księga wieczysta była założona, a nadto czy w rejestrach gruntowych Pani mąż figuruje jako współwłaściciel gospodarstwa rolnego, a jeżeli tak, to w jakim udziale.

Jeżeli nawet księga wieczysta dla nieruchomości nie jest prowadzona, Pani mąż powinien uzyskać wypis i wyrys ze starostwa powiatowego dla gospodarstwa rolnego, którego udział po ojcu odziedziczył, i wraz z odpisem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po ojcu, a także z aktem własności ziemi od matki, wnioskować o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości – gospodarstwa rolnego. To pozwoli raz na zawsze uregulować kwestię władztwa nad ziemię i utworzyć dla niej numer księgi wieczystej, co z kolei ułatwi ustalanie czegokolwiek w odniesieniu do gospodarstwa.

Dane, w jakiej części mąż dziedziczy udział po ojcu, powinny znajdować się w starostwie powiatowym. Jeżeli takich danych nie będzie, konieczna będzie analiza postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadu po teściu oraz aktu prawa własności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »