Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprawdzić, w jaki sposób brat wszedł w posiadanie całego spadku?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-11-20

14 lat temu zmarł nasz tata, ja miałam wówczas 12 lat, młodszy brat był tak jak ja niepełnoletni. Natomiast cały majątek taty odziedziczył nasz najstarszy brat (ponad 100-hektarowe gospodarstwo i dom). Nie wiemy, w jaki sposób wszedł w posiadanie całego spadku i dlaczego nam się nic nie należało. On tak twierdzi, a mama, nie wiadomo dlaczego, milczy na ten temat. Wszystkie zapytania o testament ojca kończą się kłótnią. Wiem, że zachowek się przedawnia po 5 latach, ale czy nie ma znaczenia fakt, że ja i brat byliśmy w chwili śmierci ojca nieletni i nie mogliśmy się o niego wtedy ubiegać? Jak sprawdzić, czy był testament?

Przede wszystkim powinna Pani dowiedzieć się, na jakiej podstawie Pani brat przejął całe gospodarstwo po ojcu. W tym celu należy udać się do sądu spadku (sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania Pani ojca) i zapytać tam, czy po zmarłym zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Warto, aby miała Pani ze sobą odpis aktu zgonu ojca oraz odpis własnego aktu urodzenia, na wszelki wypadek, bowiem sądy nie zawsze chcą takich informacji udzielać osobom, które nie wykażą swojego interesu prawnego w sprawie. Od tego, czy postępowanie spadkowe po Pani ojcu zostało przeprowadzone, czy też nie, będzie tak naprawdę zależeć Pani dalsze postępowanie w sprawie. Jeżeli sprawa spadkowa została rzeczywiście przeprowadzona, to po pierwsze musiał być otwarty i ogłoszony testament i zapewne znajduje się on w aktach sądowych sprawy. Powinna Pani również dowiedzieć się w sądzie, czy była stroną postępowania w tej sprawie. Z uwagi na to, że była Pani wówczas niepełnoletnia prawdopodobnie reprezentowała Panią mama i to ona odbierała kierowaną do Pani korespondencję z sądu. Z kolei, jeżeli nie odbyła się żadna sprawa spadkowa po Pani ojcu, to brat użytkuje całość ojcowizny bezprawnie, ponieważ nie wiemy nawet, czy faktycznie testament został sporządzony. Mamy tutaj zatem cały wachlarz możliwości i wszystko zależy od tego, czy postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone, czy też nie.

Zastanawiające jest również milczenie Pani mamy w tej sprawie – czyżby miała coś do ukrycia? Tak czy inaczej Pani pierwsze kroki w sprawie powinny zostać skierowane do sądu zgodnie z tym, co opisałam Pani na wstępie. Dopiero gdy w sądzie ustali Pani jakieś fakty, będzie można zdecydować, co dalej.

Co do zachowku – również ta sprawa zależeć będzie od tego, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po Pani ojcu, czy też nie.

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Według § 2 art. 991 K.c., jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi w tej materii o zachowek można ubiegać się w terminie 5 lat od chwili śmierci spadkodawcy lub od chwili otwarcia testamentu po nim. Przed 2011 r. było to 3 lata. I teraz najważniejsze, czy została przez Pani brata przeprowadzona sprawa spadkowa, czy też nie, bowiem od tego zależy, czy zachowek się Pani należy, czy też nie. Zachowek należy się bowiem od momentu otwarcia i ogłoszenia testamentu, co oznacza, że jeżeli sprawa spadkowa była już po Pani ojcu przeprowadzona, to zachowek zapewne już się przedawnił, z kolei jeżeli testament nie został jeszcze otwarty, to obecnie będzie Pani miała jeszcze 5 lat od jego otwarcia na domaganie się zachowku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Przeprowadzenie postępowania spadkowego bez udziału mamy

Miesiąc temu zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mama, ja i siostra. Mama po śmierci ojca przeżywa załamanie, ma problemy z odróżnieniem fikcji...

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym

Niedawno zmarła moja żona. Mieliśmy zgromadzone środki finansowe na kontach wspólnych, a ja dodatkowo posiadam konto własne. Czy środki na moim koncie...

Jak podarować mieszkanie bez podatku?

Odziedziczyłam wraz z siostrami mieszkanie po rodzicach. Siostry chcą je sprzedać w tym roku. Mieszkanie chciałaby moja córka. Co mogę zrobić, aby...

Jakie przepisy stosuje się przy dziedziczeniu gospodarstw?

W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne. Wujek zmarł w 1984 r., nie miał dzieci, ale był żonaty. Ustawowi spadkobiercy po nim to: żona (zmarła...

Dziedziczenie ustawowe, czyli kto dostanie spadek

Mam syna i wnuczkę po zmarłej córce. Moja żona nie żyje. Jaki udział w spadku po mojej śmierci otrzymają syn i wnuczka według...

Czy lepiej zrzec się spadku, czy może tego nie robić?

Otrzymałem wezwanie do sądu na sprawę spadkową. Wniosek złożyła babcia. Mój tata zmarł rok temu, a dziadek – 4 lata temu. Dziedziczy też córka...

Dziedziczenie testamentowe – czy można zablokować spadek?

Nasza matka jest osobą w podeszłym wieku i z wieloma dolegliwościami. Jest nas dwoje rodzeństwa ja i siostra. Przez cały czas ja razem z moją partnerką...

Czy stać mnie na rozpoczęcie sprawy?

Osiem lat temu zmarła moja mama, później zmarł tata. Mój brat ze swoją rodziną mieszka w domu po rodzicach. Chciałabym też otrzymać coś z ich...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »