Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uregulować sprawy spadkowe?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2014-06-24

Rodzice pozostawili akty notarialne, w których powołali do dziedziczenia mnie i mojego brata (zmarli w 1986 i 1989 r.). Brat zmarł 7 lat później. Był żonaty, ale nie miał dzieci. Brat przed śmiercią nie złożył dokumentów o nabycie spadku. Chciałbym teraz złożyć takie dokumenty w sądzie, ale nie wiem, czy dziedziczę tylko po rodzicach, czy po bracie też. Jak uregulować sprawy spadkowe?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W niniejszej odpowiedzi wyjaśniam Pana wątpliwości dotyczącego tego, jak uregulować sprawy spadkowe w przedstawionym stanie faktycznym.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Na wstępie pragnę zauważyć, iż dziedziczy Pan zarówno po rodzicach (na mocy testamentu), jak i po bracie (na mocy ustawy). Kwestia testamentu nie ulega wątpliwości, więc ją pozostawię w tym momencie. Kwestia spadku po bracie przedstawia się następująco:

 

Zgodnie z art. 932 Kodeksu cywilnego w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

 

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

 

Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

 

Zatem w takim przypadku, ponieważ brat nie miał dzieci ani rodzice nie dożyli jego śmierci, w miejsce rodziców wchodzi Pan i dziedziczy 1/2 majątku brata (jeśli dziedziczy tylko Pan i żona brata).

 

Aby uregulować sprawy spadkowe, należy złożyć w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawców wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Trzeba złożyć w jednym piśmie trzy wnioski (każdy podlega opłacie w wysokości 50 zł):

 

  1. wniosek o stwierdzenie, iż spadek po Pana tacie (tu jeszcze wchodzi w grę kolejność śmierci) nabywają na mocy testamentu Pan i brat w częściach w testamencie wskazanych,
  2. wniosek o stwierdzenie, że spadek po mamie nabywają na mocy testamentu Pan i brat w częściach równych,
  3. wniosek o stwierdzenie, iż spadek po bracie nabywają na mocy ustawy Pan i jego żona w 1/2 części każde.

 

Do wniosku należy dołączyć testamenty, akt urodzenia Pana i brata, akt zgonu brata, akt małżeństwa brata. Zarówno Pan, jak i bratowa złożycie w sądzie zapewnienia spadkowe, że nie ma innych spadkobierców i nie powinno być problemu z uzyskaniem stwierdzenia nabycia spadku przez Pana (1/2 po rodzicach plus 1/2 po bracie).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku

Kilka lat temu zmarł mój ojciec. Po jego śmierci uzyskaliśmy z sądu stwierdzenie o nabyciu spadku w postaci części mieszkania (ja, moja mama i...

Do którego sądu złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku?

Po śmierci mojej matki chciałam złożyć w sądzie rejonowym w miejscu jej zamieszkania (w Gdańsku) oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem...

Dziedziczenie przez dziecko z poprzedniego małżeństwa

Wraz z żoną planujemy kupić mieszkanie. Domyślam się, że po mojej śmierci będzie dziedziczyć zarówno nasze wspólne dziecko, jak...

Nabycie spadku po wujku

Mój wujek zmarł i pozostawił po sobie mieszkanie. Oprócz rodziców (czyli moich dziadków) i mnie nie ma innej rodziny. Jak rozumiem, spadkobiercami...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »