Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zachować się, by otrzymać zachowek?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-09-30

Rok temu zmarła matka męża. Zostali po niej dwaj synowie. Na sprawie w sądzie drugi syn pokazał testament, w którym matka zapisała mu swoje mieszkanie. Sędzia zapytał męża, czy ma zastrzeżenia i chce się skontaktować z prawnikiem – mąż na to przystał. Jak powinien zachować się, by otrzymać zachowek?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Pytanie sądu było w pełni uzasadnione, bowiem jako wnioskodawca, który powziął wiedzę o testamencie, ma Pan możliwość złożenia wniosków dodatkowych, tzn. przede wszystkim w zakresie tegoż testamentu – wnioskując o spadkobranie na jego podstawie lub też o jego unieważnienie. To już zależy od stanu i sytuacji tegoż testamentu. Jeżeli jego ważność nie budzi wątpliwości, to wówczas pozostaje go otworzyć i wnosić o stwierdzenie nabycia spadku z mocy testamentu, podtrzymując lub zmieniając odpowiednio zadania z pierwotnego wniosku w zakresie przyjęcia spadku.

Wówczas po zakończeniu sprawy i uprawomocnieniu się postanowienia spadkowego – otwiera się roszczenie o zachowek, które przedawnia się z upływem lat 5 od dnia otwarcia testamentu. Dlatego koniecznej jest do jego dochodzenia uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku na mocy testamentu.

Oczywiście zalecam, aby złożyć to w formie pisma zawierającego powyższe wnioski. Także podkreślam, iż w tym postępowaniu nie dochodzi się praw do zachowku, ale dopiero po jego zakończeniu w odrębnym procesie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »