Kategoria: Zachowek

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zachować się, by otrzymać zachowek?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-09-30

Rok temu zmarła matka męża. Zostali po niej dwaj synowie. Na sprawie w sądzie drugi syn pokazał testament, w którym matka zapisała mu swoje mieszkanie. Sędzia zapytał męża, czy ma zastrzeżenia i chce się skontaktować z prawnikiem – mąż na to przystał. Jak powinien zachować się, by otrzymać zachowek?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Pytanie sądu było w pełni uzasadnione, bowiem jako wnioskodawca, który powziął wiedzę o testamencie, ma Pan możliwość złożenia wniosków dodatkowych, tzn. przede wszystkim w zakresie tegoż testamentu – wnioskując o spadkobranie na jego podstawie lub też o jego unieważnienie. To już zależy od stanu i sytuacji tegoż testamentu. Jeżeli jego ważność nie budzi wątpliwości, to wówczas pozostaje go otworzyć i wnosić o stwierdzenie nabycia spadku z mocy testamentu, podtrzymując lub zmieniając odpowiednio zadania z pierwotnego wniosku w zakresie przyjęcia spadku.

Wówczas po zakończeniu sprawy i uprawomocnieniu się postanowienia spadkowego – otwiera się roszczenie o zachowek, które przedawnia się z upływem lat 5 od dnia otwarcia testamentu. Dlatego koniecznej jest do jego dochodzenia uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku na mocy testamentu.

Oczywiście zalecam, aby złożyć to w formie pisma zawierającego powyższe wnioski. Także podkreślam, iż w tym postępowaniu nie dochodzi się praw do zachowku, ale dopiero po jego zakończeniu w odrębnym procesie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zachowkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »