Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt po zmarłym

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-05-19

Mój mąż zmarł 2 lata temu. Ja i dzieci przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wspólny dom na działce). Zrezygnowaliśmy z inwentaryzacji masy spadkowej ze względu na koszty. Niedawno dowiedziałam się (z pisma windykacyjnego), że mąż w wiek 69 lat zaciągnął w tajemnicy przede mną całkiem spory kredyt! Nie mam pojęcia, na co wydał te pieniądze. Czy firma windykacyjna może teraz wymagać ode mnie spłaty kredytu, który został po zmarłym? Podobno długi spadkowe spłaca się tylko z majątku osobistego zmarłego?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

W momencie przyjęcia spadku – nawet z dobrodziejstwem inwentarza – majątek zmarłego (osobisty czy też będący za jego życia częścią ustawowej wspólności małżeńskiej) wchodzi w skład majątku osobistego spadkobiercy. Problem ograniczenia prowadzanej egzekucji do majątku osobistego zmarłego przestaje istnieć, gdyż przestaje istnieć majątek osobisty zmarłego.

Długi zaciągnięte przez zmarłego w momencie przyjęcia spadku stają się długami spadkobiercy, który odpowiada za nie całym swoim majątkiem (art. 1030 Kodeksu cywilnego): „o chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku”.

Tak wiec, przyjmując spadek, Pani i dzieci z mocy prawa jesteście zobligowani do spłaty długów. Odpowiedzialność za długi jest jednak ograniczona w związku z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Aby jednak moc skorzystać z tego przywileju, to, mając na uwadze treść art. 1031 § 2, konieczne jest sporządzenie inwentarza.

„Art. 1031 § 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi”.

Dopiero po sporządzeniu przez komornika spisu inwentarza Pani oraz dzieci będzie mogli Pani powoływać na ograniczenie odpowiedzialności za długi do wysokości stanu czynnego ustalonego w inwentarzu. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spłata długów spadkowych

Mój tata zmarł w 2008 roku, siostra w 2011, a mama w 2012. Mama zapisała mi w testamencie cały majątek. Przed jej śmiercią dostałyśmy wezwanie do sądu...

Przyjęcie spadku po bracie który miał dług

W 2009 roku zmarł mój brat. Ja i siostra przyjęłyśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W skład spadku wszedł nasz rodzinny dom, do...

Czy jako spadkobierca odpowiadam za dług po ojcu?

Rok temu zmarł mój ojciec. Przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wartość majątku wynosi „0”). Dowiedziałem się, że ojciec nie...

Gdzie dowiedzieć się na jaką kwotę był zadłużony zmarły?

Zmarł ojciec mojej bratanicy, który miał długi. Gdzie można dowiedzieć się, na jaką kwotę był zadłużony i u jakich wierzycieli? Czy bratanica...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »