Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt po zmarłym

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2014-05-19

Mój mąż zmarł 2 lata temu. Ja i dzieci przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wspólny dom na działce). Zrezygnowaliśmy z inwentaryzacji masy spadkowej ze względu na koszty. Niedawno dowiedziałam się (z pisma windykacyjnego), że mąż w wiek 69 lat zaciągnął w tajemnicy przede mną całkiem spory kredyt! Nie mam pojęcia, na co wydał te pieniądze. Czy firma windykacyjna może teraz wymagać ode mnie spłaty kredytu, który został po zmarłym? Podobno długi spadkowe spłaca się tylko z majątku osobistego zmarłego?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

W momencie przyjęcia spadku – nawet z dobrodziejstwem inwentarza – majątek zmarłego (osobisty czy też będący za jego życia częścią ustawowej wspólności małżeńskiej) wchodzi w skład majątku osobistego spadkobiercy. Problem ograniczenia prowadzanej egzekucji do majątku osobistego zmarłego przestaje istnieć, gdyż przestaje istnieć majątek osobisty zmarłego.

Długi zaciągnięte przez zmarłego w momencie przyjęcia spadku stają się długami spadkobiercy, który odpowiada za nie całym swoim majątkiem (art. 1030 Kodeksu cywilnego): „o chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku”.

Tak wiec, przyjmując spadek, Pani i dzieci z mocy prawa jesteście zobligowani do spłaty długów. Odpowiedzialność za długi jest jednak ograniczona w związku z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Aby jednak moc skorzystać z tego przywileju, to, mając na uwadze treść art. 1031 § 2, konieczne jest sporządzenie inwentarza.

„Art. 1031 § 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi”.

Dopiero po sporządzeniu przez komornika spisu inwentarza Pani oraz dzieci będzie mogli Pani powoływać na ograniczenie odpowiedzialności za długi do wysokości stanu czynnego ustalonego w inwentarzu. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »