Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto dziedziczy dom wybudowany z drugim mężem?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2017-03-10

Zmarła moja matka. Pozostawiła syna z pierwszego małżeństwa i dwóch synów z drugiego. Nie ma testamentu. Kto dziedziczy i w jakiej części dom wybudowany z drugim mężem?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Z powyższego wynika, iż po śmierci Pana mamy dziedziczą wszystkie jej dzieci biologiczne i drugi mąż, jeżeli żył w chwili śmierci swojej żony.

Z uwagi na to, że dom został zbudowany przez Pana mamę wraz z jej mężem zakładam, iż między nimi istniała wspólność ustawowa małżeńska. Zatem w skład spadku po mamie wejdzie udział w połowie domu.

Jeżeli w chwili śmierci mamy żył jej drugi mąż to odziedziczył on jej udział w domu razem z dziećmi w częściach równych, a więc każdy dostał po 1/8 udziału w domu.

Jeżeli w chwili śmierci mamy jej drugi mąż już nie żył, to udział Pana mamy w 1/2 nieruchomości odziedziczyły wszystkie jej dzieci w częściach równych po 1/6 całości domu każdy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »