Kategoria: Podatki

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto i kiedy płaci podatek od spadku?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-04-15

Mój ojciec zmarł w 2005 r., a mama w 2012 r. Postępowanie spadkowe przeprowadziliśmy w 2013 r. Zrzekłam się nieodpłatnie swojego udziału w spadku (tj. połowa mieszkania) na rzecz mojego brata, który mieszkał z rodzicami i chce nadal mieszkać w tym lokalu. Urząd skarbowy wysłał mi pismo z nakazem zapłaty podatku od spadku. Brat nie dostał takiego wezwania. Dlaczego tak się stało? Dodam, że zgłosiliśmy nabycie spadku do US 2 miesiące po uprawomocnieniu się postanowienia.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia z podatku m.in. nabycie przez spadkobiercę będącego zstępnym (tj. np. córka względem rodziców) w drodze dziedziczenia rzeczy lub praw majątkowych pod warunkiem zgłoszenia nabycia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Niestety przepis ten stosuje się jedynie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło od dnia 1 stycznia 2007 roku, tj. od dnia kiedy zaczął on obowiązywać. Jako że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy – datą nabycia spadku jest zatem 2005 rok i rok 2012, a nie data przeprowadzenia postępowania w 2013 roku.

Z tego powodu nie mogła Pani skorzystać w odniesieniu do części odziedziczonej po tacie z wyżej wymienionego zwolnienia, mogła Pani skorzystać ze zwolnienia w części odziedziczonej po mamie. Brat natomiast, jak się domyślam, w części odziedziczonej po ojcu skorzystał z innego zwolnienia, tzw. ulgi mieszkaniowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, albowiem ma zamiar, w ogromnym uproszczeniu, zamieszkiwać, będąc zameldowanym na pobyt stały, w nabytym lokalu lub budynku, nie dokonując jego zbycia przez okres 5 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »