Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Liczne rodzeństwo i testament ojca

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-22

Przed kilkoma dniami zmarł mój tato. Zostawił testament, w którym do całości spadku powołał mnie. W 2000 r. zmarła moja mama, która testamentu nie zostawiła. Sprawa spadkowa po mamie także nie została przeprowadzona. Mam 9 rodzeństwa. Troje mieszka poza krajem. Jak przeprowadzić sprawę spadkową, aby móc dysponować odziedziczonym mieszkaniem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Rozumiem, że wolą Pani jest przejęcie mieszkania w całości. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że Pani ojciec w swoim testamencie powołał Panią do całości spadku, a nie jedynie zapisał mieszkanie.

Teraz zasadnym jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach. Po matce do spadku powołanych będzie 11 uprawnionych, tj. Pani ojciec (mąż matki) oraz Pani i rodzeństwo (łącznie 10 osób), z czego tato dziedziczy ¼, a pozostałe ¾ jest dzielone na pozostałych spadkobierców. Tym samym Pani, jako wyłączny spadkobierca po ojcu, dziedziczy jego ½ oraz ¼, która przypada mu po żonie. Pani natomiast ma 1/10 z ¾ po matce.

Każde z Państwa jest uprawnione do złożenia wniosku do stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i matce. Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania. Opłata sądowa jest powielana w zależności od ilości osób, po których stwierdzenie spadku ma nastąpić.

Na sprawie sądowej wystarczy, że stawi się Pani i choćby jedno z rodzeństwa. Nie ma potrzeby, żeby wszyscy przyjeżdżali, chyba że ktoś będzie kwestionował testament, na mocy którego ojciec powołuje Panią do spadku. Wówczas musi wyrazić swoją wolę w odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli nikt nie będzie się sprzeciwiał, sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania. Wówczas będzie miała Pani prawo domagać się działu spadku, na mocy którego mieszkanie przypadnie w całości Pani.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo wszystkich Państwa jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia, należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku poprzez przyznaniu Pani prawa własności do lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »