Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Liczne rodzeństwo i testament ojca

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-22

Przed kilkoma dniami zmarł mój tato. Zostawił testament, w którym do całości spadku powołał mnie. W 2000 r. zmarła moja mama, która testamentu nie zostawiła. Sprawa spadkowa po mamie także nie została przeprowadzona. Mam 9 rodzeństwa. Troje mieszka poza krajem. Jak przeprowadzić sprawę spadkową, aby móc dysponować odziedziczonym mieszkaniem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk
Bardzo rzeczowa, dokładnie opisująca postępowanie odpowiedź oraz spokój, że mogę w ramach jednej opłaty dopytać gdy czegoś nie jestem pewna.
Martyna, 37 lat, Neurologopeda
Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz wiem na czym stoję. Porada bardzo się przydała. 
Maria

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Rozumiem, że wolą Pani jest przejęcie mieszkania w całości. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że Pani ojciec w swoim testamencie powołał Panią do całości spadku, a nie jedynie zapisał mieszkanie.

Teraz zasadnym jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach. Po matce do spadku powołanych będzie 11 uprawnionych, tj. Pani ojciec (mąż matki) oraz Pani i rodzeństwo (łącznie 10 osób), z czego tato dziedziczy ¼, a pozostałe ¾ jest dzielone na pozostałych spadkobierców. Tym samym Pani, jako wyłączny spadkobierca po ojcu, dziedziczy jego ½ oraz ¼, która przypada mu po żonie. Pani natomiast ma 1/10 z ¾ po matce.

Każde z Państwa jest uprawnione do złożenia wniosku do stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i matce. Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł bez względu na liczbę uczestników postępowania. Opłata sądowa jest powielana w zależności od ilości osób, po których stwierdzenie spadku ma nastąpić.

Na sprawie sądowej wystarczy, że stawi się Pani i choćby jedno z rodzeństwa. Nie ma potrzeby, żeby wszyscy przyjeżdżali, chyba że ktoś będzie kwestionował testament, na mocy którego ojciec powołuje Panią do spadku. Wówczas musi wyrazić swoją wolę w odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli nikt nie będzie się sprzeciwiał, sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania. Wówczas będzie miała Pani prawo domagać się działu spadku, na mocy którego mieszkanie przypadnie w całości Pani.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo wszystkich Państwa jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia, należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku poprzez przyznaniu Pani prawa własności do lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »