Kategoria: Dział spadku

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lokaty po zmarłym i należące do macochy

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-03-02

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Spadkobiercą jest moja macocha i ja. Wiem, że nie było rozdzielności majątkowej. Dowiedziałem się, że macocha i ojciec mieli założone kilka lokat bankowych, przy czym część z nich była założona na ojca, a część na macochę. Nie wiem, czy byli wzajemnie upoważnieni (ale prawdopodobnie tak), oraz nie wiem, czy była dyspozycja na wypadek śmierci. Proszę o odpowiedź ,czy opisane lokaty wchodzą do spadku i czy mam prawo do swojej części.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zważywszy na fakt, iż Pana ojciec nie sporządził testamentu, zastosowanie znajdzie art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego: pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”. Powyższe oznacza, iż do dziedziczenia z ustawy zostanie powołana – oprócz Pana – również i żona zmarłego. Każdy ze spadkobierców odziedziczy zatem po 1/2 spadku.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Domniemywam, iż między Pana ojcem a jego żoną istniała tzw. wspólność majątkowa. Tym samym wszelkie przedmioty, które wchodziły do wspólności majątkowej, należą w połowie do Pana ojca i jego żony (w tym oszczędności na lokatach małżonków, które zgromadzili podczas trwania małżeństwa). Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest fakt, że dziedziczeniu podlegają tylko przedmioty majątkowe w 1/2 ich wartości. Przykładowo gdyby małżonkowie posiadali 100 tys. zł na rachunku bankowym, to dziedziczeniu podlega tylko 50 tys. zł, z czego połowa tej kwoty przysługuje Panu.

Zgodnie z art. 31 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.)”.

Z kolei przedmioty, które nie wchodziły w skład wspólności majątkowej – co oznacza, iż wchodziły do majątku osobistego zmarłego – ulegają dziedziczeniu po 1/2 dla każdego ze spadkobierców od całościowej ich wartości.

W myśl art. 33 Kodesku „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Oszczędności zgromadzone na koncie bankowym zmarłej osoby mogą nie wejść w całości w skład masy spadkowej. Ograniczenia w tym zakresie ustanawiają przepisy Prawa bankowego. Część środków z rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej osoby zmarłej mogą nawet przypaść osobom, które nie będą spadkobiercami.

Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt Prawa bankowego do spadku nie wchodzi między innymi kwota wydatkowana na koszty pogrzebu posiadacza rachunku. Może ona zostać wypłacona osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów. Osoba ta nie musi należeć do kręgu spadkobierców. Wysokość wypłaty z konta bankowego, która będzie jej przysługiwała, ograniczona jest do wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Zwrot kosztów pogrzebu może nastąpić tylko z indywidualnego rachunku bankowego zmarłego. Nie jest to możliwe w przypadku rachunków wspólnych (np. prowadzonego dla obojga małżonków).

O swoje może upomnieć się również ZUS lub KRUS. Zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 2 Prawa bankowego bank jest zobowiązany wypłacić tym organom kwoty odpowiadające przekazanym na rachunek bankowy świadczeniom z tytułu ubezpieczeń społecznych (np. renta, emerytura) dokonanych już po śmierci posiadacza rachunku. Zasada ta również nie dotyczy rachunków wspólnych. Wypłata następuje na wniosek organu. W przypadku gdy przed otrzymaniem wniosku organu bank dokonał z rachunku wypłat innym uprawnionym osobom i wypłaty te nie pozwalają zrealizować wniosku organu w całości lub części, bank może odmówić wypłaty. W takiej sytuacji jednak zobowiązany jest on wskazać właściwemu oddziałowi ZUS lub KRUS osoby, które otrzymały środki z konta.

Oprócz powyższego posiadacz rachunku może jeszcze za życia wskazać osoby, którym po jego śmierci mają zostać wypłacone zgromadzone przez niego pieniądze. Jako osoby uposażone może zostać wskazany przez niego małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo. Wysokość tej wypłaty określa posiadacz rachunku w pisemnej dyspozycji. Wypłata taka nie może jednak przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Polecenie wypłaty na wypadek śmierci nie może być dokonane z rachunku wspólnego.

Pozostałe po wypłacie powyższych kwot oszczędności zgromadzone na koncie bankowym podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Jednak bank wypłaci je spadkobiercom dopiero po przedstawieniu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, wypisu notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o dziale spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z działem spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »