Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Los udziału w nieruchomości od rodziców

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-06-07

Jestem 8 lat po rozwodzie, niedawno zmarł mój były mąż. W trakcie małżeństwa dostaliśmy od moich rodziców działkę. Jaki jest teraz los tej nieruchomości? Mąż nie zostawił testamentu. Był drugi raz żonaty. Komu należy się jego połowa działki – drugiej żonie czy naszym dzieciom?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Jak wynika z opisu sprawy, Pani rodzice w trakcie trwania Pani małżeństwa podarowali na rzecz Pani i męża działkę. Jeżeli zatem rodzice przenieśli własność działki zarówno na Panią jak i na Pani ówczesnego męża (proszę sprawdzić w akcie notarialnym – to ważne!), to zostaliście Państwo współwłaścicielami tej działki. Na dzień dzisiejszy Pani były mąż nie żyje, a więc interesuje Panią los udziału w nieruchomości, który należał do zmarłego.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z § 1 art. 922 Kodeksu cywilnego (dalej – K.c.) „prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”.

Czyli z powyższych przepisów wynika, że udział w nieruchomości, który należał do zmarłego, przechodzi po jego śmierci na jego spadkobierców.

Odpowiednio do art. 926 K.c.:

„§ 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

§ 2. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą”.

Tak więc jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu na wypadek swojej śmierci, to po jego śmierci będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Zgodnie z art. 931 K.c.:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Jak zatem wynika z powyższego, spadek po zmarłym przypadł wszystkim jego dzieciom biologicznym (nie jest istotne, czy z pierwszego, czy z drugiego małżeństwa, czy też zmarły miał dzieci nieślubne) oraz kobiecie, która była jego żoną w chwili śmierci (Pani jako była żona niestety nie dziedziczy po zmarłym). Udział małżonka w spadku nie może być mniejszy niż 1/4.

Na koniec jeszcze zaznaczę, że jeśli Pani rodzice przepisali nieruchomość jedynie na Panią, to darowizna ta mimo dokonania jej w trakcie małżeństwa weszłaby jedynie do Pani majątku osobistego i nie byłaby przedmiotem podziału między Panią a mężem. Dlatego raz jeszcze proszę o dokładne sprawdzenie treści aktu notarialnego tej darowizny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »