Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Majątek po śmierci żonatego wdowca

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-11-08

Co się dzieje z majątkiem przedślubnym po ślubie (konkordatowym) wdowca z wdową, kiedy jedno z małżonków umiera? Czy majątek jest dzielony na dzieci obu małżonków, czy tylko na dzieci zmarłego małżonka?

Do czasu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na podstawie ustawy z 24 lipca 1998 r. o zmianie ustaw Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks postępowania cywilnego, Prawa o aktach stanu cywilnego, ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 117, poz. 757), z mocą obowiązującą od 15 listopada 1998 r., polskiemu systemowi prawnemu znany był tylko jeden sposób zawierania małżeństwa cywilnego, a mianowicie przez oświadczenie nupturientów wobec kierownika urzędu stanu cywilnego.

Obecnie istnieją dwa sposoby zawarcia małżeństwa o skutkach cywilnoprawnych.

Jeżeli doszłoby do zawarcia małżeństwa jedynie kościelnego, to taki związek nie wywoływał skutków cywilnoprawnych także w zakresie prawa spadkowego.

Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Jak wynika z niniejszego przepisu, w polskim prawie spadkowym istnieją dwie ogólne zasady, na jakich odbywa się dziedziczenie: albo według ustawy, albo z testamentu. Pierwszeństwo ma dziedziczenie testamentowe. Oznacza to, że jeśli spadkodawca pozostawi ważny testament, to w pierwszej kolejności zostanie uwzględniona jego ostatnia wola co do tego, kto i w jakiej wysokości dziedziczy po nim. Jeżeli spadkodawca nie zostawi testamentu albo sporządzony przez niego testament będzie nieważny, wówczas dziedziczenie odbędzie się na podstawie ustawy, a więc według zasad określonych w Kodeksie cywilnym.

Według art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

Ślub konkordatowy wywiera takie same skutki w zakresie dziedziczenia jak ślub cywilny. Konkordatowy jest połączeniem ślubu koście i cywilnego.

Spadek będzie więc dzielony pomiędzy małżonka i dzieci zmarłego lub jeśli zmarły małżonek nie miał dzieci – pomiędzy pozostałego przy życiu małżonka i rodzeństwo czy rodziców zmarłego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Czy stwierdzenie nabycia spadku to podział majątku?

Moja mama zmarła rok temu (była wdową). Wiedząc, że ma długi, odrzuciłem spadek. Niedawno okazało się, że miała swoje mieszkanie, zatem moje dzieci mogą...

Rozliczenia finansowe z konkubentem w przypadku śmierci

Żyję z mężczyzną bez ślubu już od ponad 10 lat. Od 3 lat mieszkamy w domu, który jest własnością mojego partnera. 2 lata temu sprzedałam swoje...

Testament małżeństwa nie mającego dzieci

Ja i mąż jesteśmy współwłaścicielami mieszkania. Nie mamy dzieci. Mamy spisany testament – do całego spadku mąż powołuje żonę. Czy...

Śmierć żony a działalność gospodarcza męża

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadzie wpisu do ewidencji gospodarczej. Niedawno umarła moja żona. Czy majątek mojej firmy wchodzi do masy spadkowej?

Intercyza z drugim mężem a spadek

 Kilka lat temu z mężem...

Moja siostra zabiega o prawo do dziedziczenia

Oddałem swoje mieszkanie (które kupiłem i którego byłem jedynym właścicielem) w akcie darowizny rodzicom. Niedawno zmarła moja mama, nie...

Pożyczka dla brata a rozliczenie spadku po rodzicach

Zamierzam pożyczyć bratu pieniądze i przypuszczam, że raczej mi ich nie odda. Chcę, żeby ta kwota w przyszłości była wzięta pod uwagę przez...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »