Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie w spadku po teściowej

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-10-14

Zmarła moja teściowa. Zostawiła mieszkanie bez testamentu. Mąż ma dwie siostry, które chcą zrzec się mieszkania na korzyść męża. Proszę o radę, w jaki sposób mają to zrobić najlepiej. Niebawem sprawa spadkowa

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Przede wszystkim wskazać należy, że w pierwszej kolejności, aby spadkobiercy Pani teściowej mogli rozporządzić przypadającymi im udziałami spadku (czyli np. dokonać przekazania spadku na innego spadkobiercę – np. Pani męża), konieczne jest dokonanie stwierdzenia nabycia spadku, czyli urzędowego poświadczenia, że wskazane w tym poświadczeniu osoby są spadkobiercami oraz posiadają prawo do ułamkowo wskazanej wartości masy spadkowej. W przypadku opisanej przez Panią sprawy, w związku z brakiem testamentu, udziały między spadkobiercami zostaną ustalone w oparciu o zasady ogólne określone w Kodeksie cywilnym – taki sposób dziedziczenia nazywany jest dziedziczeniem ustawowym (beztestamentowym).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Pisze Pani, że sprawa spadkowa odbędzie się niebawem. Zatem po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku można będzie przystąpić do działu spadku, w tym przekazania spadku na innego spadkobiercę, czyli – tak jak Pani pisze – na Pani męża. W tym przypadku przepisy przewidują dwie drogi postępowania.

I tak, zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego, „dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców”. Jednocześnie ten sam artykuł w § 2 wskazuje, iż „jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.

Należy również podkreślić, że umowny dział spadku jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do takiej formy podziału spadku oraz wyrażą zgodną wolę określonego w umowie rozdzielenia majątku spadku między siebie (lub przekazania całości lub części na jednego lub kilku spośród spadkobierców). Brak zgody choćby jednego ze spadkobierców oznacza konieczność dokonania sądowego działu tego spadku.

Podsumowując powyższe, obecnie najprostszym, a także najmniej kosztownym i czasochłonnym sposobem na przeprowadzenie całej procedury przekazania udziałów spadkowych na Pani męża jest zwrócenie się w tej kwestii do notariusza w celu sporządzenia umowy o dział spadku. W umowie tej siostry Pani męża darują mu nieodpłatnie swoje udziały w nieruchomości i tym samym Pani mąż stanie się jej jedynym właścicielem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »