Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie we własności męża a spadek

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-07-11

Teściowie i mąż są właścicielami domu (do męża należy 1/3). Ja z dzieckiem tylko tu mieszkamy. Mamy z mężem wspólność majątkową. Gdyby mu się coś stało, to kto nabędzie prawa do nieruchomości? Co się stanie, gdy umrze teść?

Zgodnie z § 1 art. 922 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Po śmierci Pani męża, o ile nie sporządzi on testamentu na rzecz wybranej osoby/osób, będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Spadek po mężu (w tym i nieruchomości, o których Pani wspomina w pytaniu) będzie dziedziczony przez jego spadkobierców ustawowych.

Zgodnie z § 1 art. 931 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Powyższe oznacza, iż do dziedziczenia z ustawy zostaną powołane – oprócz Pani – również dzieci zmarłego.

Reasumując, po śmierci Pani męża spadek po nim będzie dziedziczyła Pani (o ile oczywiście przeżyje Pani męża) i jego dzieci. W skład spadku po mężu wejdzie również udział w nieruchomości, która należy do męża (działka i dom). Jako współwłaścicielka domu na podstawie dziedziczenia po mężu będzie Pani mogła w nim mieszkać.

Na podstawie powyżej cytowanego przepisu art. 931 K.c. spadek po teściu przypadnie jego małżonce oraz dzieciom. Jeśli teść np. sporządzi testament na rzecz jego żony z pominięciem Pani męża, to Pani mąż w takiej sytuacji nie będzie dziedziczyć po ojcu, a jedynie będzie mógł domagać się tzw. zachowku od jego mamy.

Reasumując, Pani mąż będzie dziedziczyć po jego ojcu w sytuacji:

  • gdy ojciec nie sporządzi testamentu na wypadek swojej śmierci;
  • gdy powoła Pani męża w testamencie do dziedziczenia po jego śmierci;
  • jeżeli Pani mąż nie zostanie wydziedziczony przez ojca i będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Wpisanie nabycia spadku do księgi wieczystej

Jest nas trzy siostry; po rodzicach odziedziczyłyśmy dom z dużą działką. Najpierw zmarła mama i ojciec prawdopodobnie uregulował sprawy spadkowe...

Umowy majątkowe na przyszłość

W maju tego roku zmarła moja mama. Była współwłaścicielką domu oraz działki. Mam 2 siostry. Teraz chcemy zrzec się spadku na rzecz taty, a potem tata...

Gospodarstwo rolne w spadku – apelacja

Moja teściowa zmarła w 1991 r., zostawiła po sobie gospodarstwo rolne. Mój mąż zmarł 3 lata po niej. Ja mieszkam w tym gospodarstwie do dziś. Brat...

Przyrodnie rodzeństwo – darowizna i dziedziczenie

Brat darował swojej siostrze przyrodniej część nieruchomości przypadającej mu po śmierci ojca i jednej z sióstr. Obdarowana siostra w wyniku...

Związek nieformalny mamy a jej majątek

Moi rodzice są rozwiedzeni. Po rozwodzie ojciec przepisał na mnie połowę domu, który stanowił ich własność wspólną. Właścicielką drugiej połowy domu...

Uzyskanie wyłącznej własności części spadku

Mój dziadek zmarł przed 20 laty, z tego co wiem, nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Babcia żyje, natomiast dwoje ich dzieci, to jest mój...

Zasiedzenie nieruchomości zamiast dziedziczenia

Problem dotyczy uregulowania spraw spadkowych i własności nieruchomości, której właścicielami byli moi pradziadkowie. Po śmierci pradziadka w 1976...

Kto będzie mógł dostać spadek?

Zmarła moja ciotka. Razem z mężem byli właścicielami mieszkania. Aktualnie jej mąż chce zrobić zapis tego mieszkania na mnie. Nie mieli oni żadnych...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »