Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie we własności męża a spadek

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-07-11

Teściowie i mąż są właścicielami domu (do męża należy 1/3). Ja z dzieckiem tylko tu mieszkamy. Mamy z mężem wspólność majątkową. Gdyby mu się coś stało, to kto nabędzie prawa do nieruchomości? Co się stanie, gdy umrze teść?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z § 1 art. 922 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Po śmierci Pani męża, o ile nie sporządzi on testamentu na rzecz wybranej osoby/osób, będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Spadek po mężu (w tym i nieruchomości, o których Pani wspomina w pytaniu) będzie dziedziczony przez jego spadkobierców ustawowych.

Zgodnie z § 1 art. 931 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Powyższe oznacza, iż do dziedziczenia z ustawy zostaną powołane – oprócz Pani – również dzieci zmarłego.

Reasumując, po śmierci Pani męża spadek po nim będzie dziedziczyła Pani (o ile oczywiście przeżyje Pani męża) i jego dzieci. W skład spadku po mężu wejdzie również udział w nieruchomości, która należy do męża (działka i dom). Jako współwłaścicielka domu na podstawie dziedziczenia po mężu będzie Pani mogła w nim mieszkać.

Na podstawie powyżej cytowanego przepisu art. 931 K.c. spadek po teściu przypadnie jego małżonce oraz dzieciom. Jeśli teść np. sporządzi testament na rzecz jego żony z pominięciem Pani męża, to Pani mąż w takiej sytuacji nie będzie dziedziczyć po ojcu, a jedynie będzie mógł domagać się tzw. zachowku od jego mamy.

Reasumując, Pani mąż będzie dziedziczyć po jego ojcu w sytuacji:

  • gdy ojciec nie sporządzi testamentu na wypadek swojej śmierci;
  • gdy powoła Pani męża w testamencie do dziedziczenia po jego śmierci;
  • jeżeli Pani mąż nie zostanie wydziedziczony przez ojca i będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »