Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie spadku po rodzicach a urząd skarbowy

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 2014-09-08

Po śmierci rodziców dziedziczę pewną kwotę pieniędzy. Czy po zgłoszeniu nabycia spadku do urzędu skarbowego mogę spodziewać się jakiejś kontroli? Chodzi mi o to, czy US może żądać ode mnie, abym wyjaśnił (i udokumentował), skąd rodzice mieli pieniądze.

Zgodnie z przepisem art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, czyli ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zasadą jest, że z chwilą śmierci spadkodawcy jego prawa i obowiązki przechodzą na jedną lub kilka osób – spadkobierców.

Zatem co do zasady, jeśli przyjął Pan spadek wprost, odpowiada Pan za całość zobowiązań spadkodawców. W tym wypadku słowo-klucz to „zobowiązanie”. Chodzi o to, że aby rzeczywiście miał Pan obowiązek odpowiadania za długi podatkowe rodziców, określone zobowiązanie musiałoby już istnieć lub przynajmniej musiałoby zostać wszczęte w tej sprawie postępowanie.

Jeśli zatem takowych zobowiązań obecnie nie ma, to rodzi się pytanie, czy takie postępowanie (kontrolę) może urząd skarbowy w tej chwili wszcząć. Odpowiedź brzmi: nie.

Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (FPS 6/97) z dnia 22 września 1997 r.:

„Czy dopuszczalne jest wszczęcie postępowania podatkowego i wydanie decyzji wymiarowej w stosunku do spadkobierców w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku obrotowego po śmierci podatnika?

(…)

Po śmierci podatnika nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania w sprawie określenia wysokości nie wykonanego przez niego zobowiązania podatkowego; nie oznacza to jednak, że zobowiązanie podatkowe, powstałe ex lege, wygasło na skutek śmierci podatnika”.

Innymi słowy, jeśli określone zobowiązania podatkowe powstały jeszcze za życia Pańskich rodziców, wówczas przechodzą one na spadkobierców.

Nie ma jednak możliwości, aby na tym etapie urząd skarbowy wszczął nowe postępowanie skarbowe dotyczące dziedziczonych przez Pana środków. Oczywiście niezależnie od tego proszę koniecznie nabycie spadku zgłosić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Zrzeczenie się spadku - sprzedaż nieruchomości własnemu dziecku

Moja mama jest właścicielką mieszkania. Spadkobiercami będziemy ja i mój brat. Chciałbym, za zgodą wszystkich stron, przejąć mieszkanie (np. kupić)...

Próba pozbawienia majątku spadkowego

Moi rodzice zmarli w 2007 r. i nie zostawili testamentu. Spadkiem po nich było mieszkanie. Wraz z siostrą notarialnie przyjęłyśmy spadek po...

Rozporządzenie konkretnymi składnikami majątku

Mam córkę i żonę oraz syna z pierwszego związku. Chciałbym sporządzić testament, przekazując konkretne składniki majątku dla danej osoby (np....

Wspólność praw do mieszkania spadkowego

Po śmierci rodziców odziedziczyłam wraz z bratem mieszkanie. Od dwóch lat utrzymuję je tylko ja, opłacam rachunki itp. Chciałabym sprzedać mieszkanie,...

Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku z długami

W 2010 r. zmarła moja mama. Ze względu na długi odrzuciłam spadek w imieniu swoim i małoletnich dzieci. Spadek odrzuciła także siostra mojej mamy....

Oszczędności jako składnik masy spadkowej

Byłem pełnomocnikiem do konta bankowego mojego ojca. Krótko przed jego śmiercią zrobiłem spory przelew z jego oszczędności na moje konto (miało być...

Dalsze postępowanie po postanowieniu sądu o nabycie spadku

Posiadam prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, jestem jedyną osobą, która dziedziczy. Co powinnam dalej zrobić, aby zostać jedyną...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »