Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie spadku po rodzicach a urząd skarbowy

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2014-09-08

Po śmierci rodziców dziedziczę pewną kwotę pieniędzy. Czy po zgłoszeniu nabycia spadku do urzędu skarbowego mogę spodziewać się jakiejś kontroli? Chodzi mi o to, czy US może żądać ode mnie, abym wyjaśnił (i udokumentował), skąd rodzice mieli pieniądze.

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z przepisem art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, czyli ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zasadą jest, że z chwilą śmierci spadkodawcy jego prawa i obowiązki przechodzą na jedną lub kilka osób – spadkobierców.

Zatem co do zasady, jeśli przyjął Pan spadek wprost, odpowiada Pan za całość zobowiązań spadkodawców. W tym wypadku słowo-klucz to „zobowiązanie”. Chodzi o to, że aby rzeczywiście miał Pan obowiązek odpowiadania za długi podatkowe rodziców, określone zobowiązanie musiałoby już istnieć lub przynajmniej musiałoby zostać wszczęte w tej sprawie postępowanie.

Jeśli zatem takowych zobowiązań obecnie nie ma, to rodzi się pytanie, czy takie postępowanie (kontrolę) może urząd skarbowy w tej chwili wszcząć. Odpowiedź brzmi: nie.

Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (FPS 6/97) z dnia 22 września 1997 r.:

„Czy dopuszczalne jest wszczęcie postępowania podatkowego i wydanie decyzji wymiarowej w stosunku do spadkobierców w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku obrotowego po śmierci podatnika?

(…)

Po śmierci podatnika nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania w sprawie określenia wysokości nie wykonanego przez niego zobowiązania podatkowego; nie oznacza to jednak, że zobowiązanie podatkowe, powstałe ex lege, wygasło na skutek śmierci podatnika”.

Innymi słowy, jeśli określone zobowiązania podatkowe powstały jeszcze za życia Pańskich rodziców, wówczas przechodzą one na spadkobierców.

Nie ma jednak możliwości, aby na tym etapie urząd skarbowy wszczął nowe postępowanie skarbowe dotyczące dziedziczonych przez Pana środków. Oczywiście niezależnie od tego proszę koniecznie nabycie spadku zgłosić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »