Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem mieszkania po mamie a ulga podatkowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-03-12

W 2015 roku odziedziczyłam po zmarłej mamie mieszkanie własnościowe, w którym cały czas mieszkam i jestem zameldowana. Za kilka tygodni zaczynam pracę w innym mieście (oddalonym o ok. 100 km od miejsca zamieszkania). Mieszkanie po mamie chce wynająć i dochód uzyskany z tego wynajmu chcę przeznaczyć na pokrycie kosztów najmu mieszkania w miejscu, w którym mam pracę. Czy przez najem stracę ulgę podatkową? Zaznaczam, że nie chcę sprzedawać tego mieszkania.

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Obecnie, ale i w 2015 r. tak było, istnieje zwolnienie powodujące, że w ogóle nie zapłacą podatku od spadków np. dzieci dziedziczące po rodzicach zmarłych od 1 stycznia 2007 r., bowiem zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystać mogą ze zwolnienia, jeśli spełnią jego warunki. Zwalnia się zgodnie z ww. przepisem od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia, m.in. jeżeli zgłoszą zstępni nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (druk SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Tym samym jeśli złożyła Pani SD-Z2 w opisanym terminie zwolnienie, z którego Pani skorzystała z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest bezwarunkowe i jeśli nabyła Pani mieszkanie w drodze dziedziczenia, nie musi Pani w ogóle w nim mieszkać, a oddanie go w najem nie powoduje utraty prawa do zwolnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Skutki finansowe niezgłoszenia spadku do US

Po śmierci ojca przeprowadzono w 2011 r. postępowanie spadkowe. Na podstawie testamentu spadek nabyłam ja i siostra. Zapomniałam o zgłoszeniu...

Podatek od sprzedaży działki odziedziczonej po rodzicach

Odziedziczyłam spadek po rodzicach – mama zmarła 1998, tata 2009 r. Postanowieniem sądu z 2010 roku stałam się współwłaścicielką wraz...

Nieujęcie całego spadku w zeznaniu SD-3

Przed 2 laty w testamencie otrzymałam po mamie wszystko, co posiadała. Było to mieszkanie i również ogród działkowy. U notariusza zapomniałam...

Spadek po ojcu i niezgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Mój tata zmarł w kwietniu 2007 r., jedynym spadkiem jest mieszkanie lokatorskie własnościowe, w którym nadal mieszka moja mama. Jestem jedynaczką...

Nabycie spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa)

Otrzymałam z sądu postanowienie o nabyciu spadku po siostrze ciotecznej (III grupa podatkowa). Postanowienie o nabyciu spadku uprawomocniło się 1...

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania zakupionego w ramach ulgi mieszkaniowej

W 2014 r. sprzedałem mieszkanie odziedziczone rok wcześniej  po mamie . Złożyłem w US deklarację, że pieniądze ze sprzedaży tego...

Należność spadkowa wypłacona przez komornika a obowiązek podatkowy

W tym miesiącu otrzymałam od komornika pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości spadkowej po mamie w wysokości odpowiadającej ilości moich...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »