Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niedotrzymywanie umowy przez obdarowaną krewną

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2015-03-12

Moja teściowa ma dwoje dzieci, w tym mojego ojca. 15 lat temu przekazała swojej wnuczce od drugiego syna w ramach darowizny własne mieszkanie. Krewna miała na mocy słownej umowy opiekować się babcią do śmierci – niestety tego nie robi. Obecnie teściowa mieszka u nas, jest bardzo schorowana. Napisała testament, w którym wnuczkę czyni spadkobiercą wszystkiego. Czy w tej sytuacji mąż otrzyma zachowek od obdarowanej wnuczki po śmierci teściowej? Czy mieszkanie wejdzie do masy spadkowej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zacznijmy od tego, że kwestia zachowku po śmierci Pani teściowej będzie wchodziła w grę jedynie w sytuacji, jeśli wnuczka nie odrzuci spadku, który teściowa zapisała jej w testamencie.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. A więc wnuczka będzie miała 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci jej babci do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku.

Jest bardzo możliwe, że wnuczka odrzuci spadek, aby nie być zobowiązaną do zapłaty zachowku.

Kwestia zachowku została uregulowana w Kodeksie cywilnym (dalej – K.c.).

Stosownie do art. 991 § 1 K.c. „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

Według § 2 art. 991 K.c. „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Z powyższych przepisów wynika, że za zapłatę zachowku zobowiązani są w pierwszej kolejności spadkobiercy. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Przy dziedziczeniu ustawowym dochodzą wówczas do dziedziczenia zstępni odrzucającego (gdy chodzi o dziecko spadkodawcy lub jego rodzeństwo), ulegają odpowiedniemu zwiększeniu udziały spadkowe pozostałych spadkobierców oraz dochodzą do dziedziczenia spadkobiercy powołani w dalszej kolejności. Przy dziedziczeniu testamentowym mogą ulec zwiększeniu udziały pozostałych spadkobierców z tytułu przyrostu albo też dojdą do dziedziczenia spadkobiercy ustawowi (tak jak to będzie miejsce w Pani sprawie – do spadku zostaną powołani dzieci zmarłej).

Jeśli wnuczka odrzuci spadek po śmierci babci, to jak wynika z powyższego, nie będzie można od niej na podstawie § 2 art. 991 K.c. żądać zachowku.

Zgodnie z art. 1000 § 1 K.c. „jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny”.

A więc za zachowek nie są odpowiedzialni tylko spadkobiercy, ale w drugiej kolejności również osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowizny (czyli w tej sytuacji wnuczka). Stosownie do art. 994 § 1 K.c. „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Darowizna nieruchomości na rzecz wnuczki nie będzie zaliczana do spadku, ponieważ została dokonana 15 lat temu. Niestety jeśli wnuczka odrzuci spadek po śmierci teściowej, to Pani mąż nie będzie miał możliwości domagać się od niej zachowku, a nawet jeżeli nie odrzuci, zachowek będzie należał się tylko od tego, co wnuczka odziedziczy po babci (wartość mieszkania nie będzie już zaliczana na poczet zachowku).

W Pani sprawie proponowałabym zasięgnąć jeszcze porady dotyczącej możliwości odwołania darowizny i obowiązku alimentacyjnego na rzecz teściowej. Jeśli będzie Pani zainteresowana poradą na ten temat, to proszę o informację.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »