Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niejasna metryka z USC a spadek

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-08-26

Syn krewnej poczęty nieślubnie dostał nowe nazwisko po mężu krewnej (w USC). W metryce jest napisane inne imię ojca (biologicznego), a nazwisko ojczyma. Teraz ojczym zmarł. Czy syn (pasierb) dziedziczy po nim? Syn nie był adoptowany.

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Pasierb jest dzieckiem jedynie jednego z małżonków – nie jest krewnym spadkodawcy. W określonych okolicznościach będzie mógł jednak dziedziczyć po ojczymie (macosze).

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Dopuszczenie pasierbów do dziedziczenia jest skutkiem nowelizacji kodeksu cywilnego wchodzącej w życie 28 czerwca 2009 r. Dla spadków otwartych po tej dacie pasierbów należy brać pod uwagę jako potencjalnych spadkobierców, choć dopiero w ostatniej możliwej kolejności.

Sytuacja pasierba jako spadkobiercy ustawowego jest bardzo słaba- dziedziczy on w ostatniej możliwej kolejności. Zgodnie z art. 9341 znowelizowanego (po 28 czerwca) Kodeksu cywilnego pasierb dziedziczy dopiero wtedy, kiedy spadkodawca zmarł, nie pozostawiając spadkobierców w postaci:

  • małżonka,
  • zstępnych,
  • rodziców,
  • rodzeństwa,
  • dziadków i ich zstępnych.

Ponadto pasierb może dziedziczyć jedynie wtedy, kiedy nie żyje oboje jego rodziców biologicznych. Ten ostatni warunek wymaga pewnego przybliżenia. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy zmieniającej kodeks cywilny (autorstwa komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego) wystarczającym zabezpieczeniem pasierba- jest możliwość dziedziczenia po drugim rodzicu biologicznym niż małżonek spadkodawcy (należy pamiętać, że pasierb- spadkobierca, odziedziczył już swój udział także po zmarłym małżonku spadkodawcy).

Pasierb nie będzie spadkobiercą jeśli jego rodzic (małżonek spadkodawcy) spadek odrzucił lub z innej przyczyny nie może być spadkobiercą. Jedyną podstawą jest śmierć (a nie np. traktowanie jak zmarłego na potrzeby postępowania spadkowego – vide: niegodność dziedziczenia).

Jeśli rodzic biologiczny pasierba żył w momencie otwarcia spadku po ojczymie (macosze), a nie ma innych spadkobierców ustawowych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (lub Skarbowi Państwa, jeśli miejsca tego nie można ustalić lub było położone za granicą).

Powyższe rozwiązania skutkują tym, że pasierbowie nigdy nie dziedziczą w zbiegu z innymi spadkobiercami ustawowymi. Udziały spadkowe pasierbów są równe.

Podsumowując – samo przyznanie przed urzędnikiem stanu cywilnego nie powoduje, że pasierb jest traktowany tak jak inni spadkobiercy. Może on dziedziczyć dopiero, gdy nie ma innych spadkobierców.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »