Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niejasna metryka z USC a spadek

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-08-26

Syn krewnej poczęty nieślubnie dostał nowe nazwisko po mężu krewnej (w USC). W metryce jest napisane inne imię ojca (biologicznego), a nazwisko ojczyma. Teraz ojczym zmarł. Czy syn (pasierb) dziedziczy po nim? Syn nie był adoptowany.

Pasierb jest dzieckiem jedynie jednego z małżonków – nie jest krewnym spadkodawcy. W określonych okolicznościach będzie mógł jednak dziedziczyć po ojczymie (macosze).

Dopuszczenie pasierbów do dziedziczenia jest skutkiem nowelizacji kodeksu cywilnego wchodzącej w życie 28 czerwca 2009 r. Dla spadków otwartych po tej dacie pasierbów należy brać pod uwagę jako potencjalnych spadkobierców, choć dopiero w ostatniej możliwej kolejności.

Sytuacja pasierba jako spadkobiercy ustawowego jest bardzo słaba- dziedziczy on w ostatniej możliwej kolejności. Zgodnie z art. 9341 znowelizowanego (po 28 czerwca) Kodeksu cywilnego pasierb dziedziczy dopiero wtedy, kiedy spadkodawca zmarł, nie pozostawiając spadkobierców w postaci:

  • małżonka,
  • zstępnych,
  • rodziców,
  • rodzeństwa,
  • dziadków i ich zstępnych.

Ponadto pasierb może dziedziczyć jedynie wtedy, kiedy nie żyje oboje jego rodziców biologicznych. Ten ostatni warunek wymaga pewnego przybliżenia. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy zmieniającej kodeks cywilny (autorstwa komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego) wystarczającym zabezpieczeniem pasierba- jest możliwość dziedziczenia po drugim rodzicu biologicznym niż małżonek spadkodawcy (należy pamiętać, że pasierb- spadkobierca, odziedziczył już swój udział także po zmarłym małżonku spadkodawcy).

Pasierb nie będzie spadkobiercą jeśli jego rodzic (małżonek spadkodawcy) spadek odrzucił lub z innej przyczyny nie może być spadkobiercą. Jedyną podstawą jest śmierć (a nie np. traktowanie jak zmarłego na potrzeby postępowania spadkowego – vide: niegodność dziedziczenia).

Jeśli rodzic biologiczny pasierba żył w momencie otwarcia spadku po ojczymie (macosze), a nie ma innych spadkobierców ustawowych, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (lub Skarbowi Państwa, jeśli miejsca tego nie można ustalić lub było położone za granicą).

Powyższe rozwiązania skutkują tym, że pasierbowie nigdy nie dziedziczą w zbiegu z innymi spadkobiercami ustawowymi. Udziały spadkowe pasierbów są równe.

Podsumowując – samo przyznanie przed urzędnikiem stanu cywilnego nie powoduje, że pasierb jest traktowany tak jak inni spadkobiercy. Może on dziedziczyć dopiero, gdy nie ma innych spadkobierców.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Jak się dowiedzieć się, czy należy mi się spadek?

W jaki sposób mogę się dowiedzieć, czy należy mi się spadek po zmarłym ojcu? Ojciec zmarł nagle miesiąc temu. Muszę przyznać, że nasze kontakty były...

Dziedziczenie z bratankiem

Moi rodzice nie żyją, matka zmarła w 2002 r., ojciec w 2008 r. Przedmiotem spadku jest nieruchomość zabudowana z domem i budynkami...

Wybór rodziców w sprawie przepisania domu

Ja i moje rodzeństwo to 8 osób. Rodzice mieli przekazać mi i jednemu z braci swój dom – miało im to zapewnić im opiekę na stare lata....

Zamieszkanie z dzieckiem w zapisanym mu mieszkaniu

Złożyłam pozew o rozwód i w dalszym ciągu czekam na ustalenie terminu rozprawy rozwodowej. Mieszkam z dzieckiem i mężem...

Kto będzie mógł dostać spadek?

Zmarła moja ciotka. Razem z mężem byli właścicielami mieszkania. Aktualnie jej mąż chce zrobić zapis tego mieszkania na mnie. Nie mieli oni żadnych...

Kolejne dziedziczenie w rodzinie

Rodzice przekazali gospodarstwo rolne mi i siostrze. Rodzice już nie żyją. Pół roku temu siostra zmarła; miała męża i dwoje dzieci. Czy należy...

Spłata długu mieszkaniowego rodziców

Spłaciłam dług mieszkaniowy rodziców (30 tys. zł), teraz rodzice chcą wykupić to mieszkanie. Oferuję im przekazanie całej kwoty na zakup. W zamian...

Rozliczenia finansowe z konkubentem w przypadku śmierci

Żyję z mężczyzną bez ślubu już od ponad 10 lat. Od 3 lat mieszkamy w domu, który jest własnością mojego partnera. 2 lata temu sprzedałam swoje...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »