Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2020-08-24 • Aktualizacja: 2022-05-13
Znam osobę, która otrzymała spadek. W testamencie był również zapis, że powinna pewną, wskazaną cześć majtku przekazać konkretnemu domowi dziecka. Ta osoba jednak nie wywiązała się z tego zapisu w testamencie i czerpie korzyści z majątku, który miał być dla domu dziecka. Mam pewne poczucie niesprawiedliwości społecznej. Co powinienem zrobić, gdzie zgłosić sprawę?
W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż należałoby ustalić, z jakiego rodzaju zapisem w testamencie mieliśmy do czynienia, czy był to zapis zwykły, czy też windykacyjny. Windykacyjny wymaga, by dla swej ważności był zawarty w akcie notarialnym. Zgodnie z art. 968 K.c. spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły). Zapis mógł być również windykacyjny. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny).
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
Zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Jeżeli przedmiotem zapisu jest ustanowienie dla zapisobiercy użytkowania lub służebności, zapis jest bezskuteczny, gdy w chwili otwarcia spadku przedmiot majątkowy, który miał być obciążony użytkowaniem lub służebnością nie należy do spadku albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia.
Zobacz również: Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o
Gdyby był zapis zwykły, wówczas mógłby znaleźć zastosowanie art. 977 K.c. zgodnie z którym jeżeli przedmiotem zapisu jest rzecz oznaczona co do tożsamości, do roszczeń zapisobiercy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również do roszczeń obciążonego zapisem o zwrot nakładów na rzecz stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.
Proszę zatem o wskazanie, z jakim zapis mamy do czynienia, zwykły, czy też windykacyjnym. Powyższe ma wpływ na dalsze czynności zapisobiercy.
Zobacz również: Czy testament zwalnia od zachowku?
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Komentarze (0):