Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zadłużona część nieruchomości ze spadku

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-04-04

Spadek jak dotąd nie został podzielony między spadkobierców. Konkretnie jest to udział w nieruchomości, a spadkobierców jest czterech, każdy z innym udziałem procentowym. Część nieruchomości stanowiąca spadek jest zadłużona wobec wspólnoty właścicieli całej nieruchomości. Czy spadkobierca sprzedający swoje udziały, chcąc mieć czystą sytuację finansową, powinien spłacić całość zadłużenia czy tylko część adekwatną do wysokości swojego udziału w spadku?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Solidarna odpowiedzialność spadkobierców oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwolni z zobowiązania pozostałych spadkobierców (art. 366 Kodeksu cywilnego – dalej „K.c.”). Oznacza to, że jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości udziałów w spadku.

Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów (art. 1034 K.c.). Dział spadku może nastąpić w wyniku zawarcia umowy o dział spadku albo rozstrzygnięcia dokonanego przez sąd w postępowaniu o dział spadku. Należy zaznaczyć, że przedmiotem działu spadku mogą być wyłącznie aktywa, a zatem stan czynny spadku, a nie pasywa.

Jeśli jest taka możliwość, to należy polubownie uregulować sprawę z wierzycielem, ponieważ to wyłącznie od niego zależy, czy zgodzi się on na częściową spłatę długu (odpowiadającą udziałowi w spadku), czy też nie. Tak jak napisałam – dopóki nie został przeprowadzony dział spadku wierzyciel może domagać się zarówno od Pana, jak i od każdego innego spadkobiercy spłaty całego długu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »