Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odpowiedzialność za długi zmarłego po zrzeczeniu się dziedziczenia

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mój ojciec miał długi, za jego życia ja i moje rodzeństwo sporządziliśmy akty notarialne w formie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia, jednocześnie w ten sposób chcąc uchronić nasze nieletnie dzieci. Teraz po śmierci ojca nasza matka odrzuciła spadek po swoim mężu, a naszym ojcu. Jak rozumiem, dług, który miał ojciec, spada teraz na jego rodzeństwo? Czy jest potrzeba ponownego zrzeczenia się przez nas dziedziczenia po ojcu? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzialność za długi zmarłego po zrzeczeniu się dziedziczenia

Konsekwencje umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia

Skoro wszystkie dzieci zmarłego ojca zawarły z nim za życia umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia w formie aktu notarialnego, zaś żona zmarłego odrzuciła spadek, a nie żyją rodzice zmarłego, to dziedziczy jego rodzeństwo (ewentualnie dzieci rodzeństwa, gdy któreś z rodzeństwa zmarłego nie żyje – stanowi o tym art. 932 § 4 i 5 Kodeksu cywilnego).

Zrzeczenie się spadku a dziedziczenie testamentowe

Niemniej, zaznaczam wyraźnie, że owe umowy o zrzeczeniu się spadku są skuteczne tylko i wyłącznie wobec dziedziczenia ustawowego. W sytuacji, gdy ojciec sporządził testament i powołał w nim spadkobiercę/spadkobierców, z którym/i zawarł umowę o zrzeczeniu się spadku, to tenże spadkobierca będzie mógł dziedziczyć jako spadkobierca testamentowy, a jeśli nie chce – musi wówczas taki spadek, do którego został powołany w testamencie, odrzucić. Jeśli zaś testamentu nie było i po śmierci doszło do dziedziczenia z ustawy, to i Pan, i Pana dzieci, i rodzeństwo oraz dzieci rodzeństwa nie musicie już składać żadnych oświadczeń woli. Zasadniczym skutkiem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia jest bowiem to, że wyłącza ona od dziedziczenia spadkobiercę będącego stroną tej umowy i jego zstępnych; traktuje się ich jakby nie dożyli otwarcia spadku (tak jakby zmarły przed spadkodawcą). Na skutek zawarcia takiej umowy w wymaganej formie nie jest się już spadkobiercą ustawowym i zrzekającemu się nie przysługują jakiekolwiek roszczenie do spadku, nie ma też prawa do zachowku.

Odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia

Odrzucenie spadku to zupełnie inna instytucja i z innymi skutkami niż zrzeczenie się dziedziczenia za życia w formie umowy z spadkodawcą. Byłoby irracjonalne najpierw zrzekać się dziedziczenia (ze skutkami dla dzieci, pozbawiając się prawa do zachowku), a następnie musieć spadek odrzucać (co przecież już nie obejmuje dzieci). Są to zupełnie inne procedury, zatem osoba, która zawarła umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, z chwilą śmierci nie jest spadkobiercą ustawowym i spadek musi odrzucić (lub przyjąć) tylko, gdy okazuje się, że jest spadkobiercą testamentowym. Dowodem na okoliczność zrzeczenie się dziedziczenia jest zaś akt notarialny, i w razie jakichkolwiek postępowań sądowych/wezwań od wierzycieli itp. należy go po prostu okazać.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl