Kategoria: Testament

Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwestionowanie testamentu odręcznego

Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 2013-06-07

Czy testament odręczny napisany w 2000 r. przez mojego ojca ma jakąś wartość prawną? W testamencie wyszczególnione są przedmioty spadku (mieszkanie, garaż, działka), każdy dla innej osoby (dzieci). Sąd na zasadzie porozumienia przyznał spadkobiercom części spadku (odpowiednio 1/2, 1/4 i 1/4). Chcąc wypełnić wolę ojca, aby otrzymać połowę mieszkania (druga należała do mamy, która zmarła jakiś czas temu), zrzekłem się 1/2 działki, która została sprzedana, a pieniądze otrzymał jeden z braci. Następnie przekazałem umówioną kwotę pieniędzy za 1/2 garażu drugiemu bratu. Przed śmiercią mamy chciałem formalnie uregulować stan mieszkania, tj. chciałem, aby lokal był własnością moją i mamy. Niestety dowiedziałem się, że bracia kwestionują testament odręczny sporządzony przez ojca. Uważają, że testament jest niesprawiedliwy i opierają się wyłącznie na orzeczeniu sądu, czyli ja miałbym 1/4, a bracia po 1/8 mieszkania. Bracia liczą na to, że spłacę ich części mieszkania, choć przez wiele lat twierdzili, że mieszkanie po rodzicach będzie moje. Teraz ma się odbyć sprawa spadkowa po śmierci mamy i nie bardzo wiem, co robić. Proszę o poradę.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zasady sporządzania testamentu odręcznego, które determinują jego ważność, zostały wskazane w art. 949 Kodeksu cywilnego (K.c.). Przepis ten stanowi:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

„§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów”.

Testament odręczny jest ważny, skoro sąd na jego podstawie wydał postanowienie o nabyciu spadku po Pana ojcu.

Tutaj należy zauważyć jedną rzecz. Testament sam w sobie, mimo że zmarły Pana ojciec zadysponował w nim konkretnymi rzeczami, stanowił jedynie podstawę do określenia udziałów w całej masie spadkowej, nie przenosił zaś na spadkobierców poszczególnych rzeczy tak, jak to spadkodawca wskazał w testamencie. Bracia mają prawo do udziału w spadku odpowiadającemu po 1/4 wartości całej masy spadkowej po ojcu.

Działu spadku dokonuje się w postępowaniu działowym, do którego zgodnie z art. 1035 K.c. stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności.

„Art. 1035. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu”.

W postępowaniu o dział spadku jego stan ustala się w oparciu o moment otwarcia spadku, a więc z chwili śmierci spadkodawcy, a wartość spadku według cen z chwili dokonania działu spadku. Jeżeli dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, sąd zaliczy na schedę spadkową otrzymane przez nich od spadkodawcy darowizny.

Treść testamentu (tj. co i któremu spadkobiercy spadkodawca chciał przeznaczyć) bierze się pod uwagę przy dziale spadku, pamiętając o dyspozycji art. 948 § 1 K.c., który stanowi:

„§ 1. Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy”.

Mając na uwadze ten przepis, sąd w przypadku działu spadku, chcąc uszanować wolę zmarłego, prawdopodobnie przyznałby Panu mieszkanie, gdyby też inni spadkobiercy o to mieszkanie się ubiegali. Nie zmienia to jednak faktu, iż bracia mają prawo do udziału po 1/4 każdy w całej masie spadkowej, wliczając do tego wartość ojca udziału w mieszkaniu.

Napisał Pan, iż bracia dostali już część swojego spadku w postaci pieniędzy za działkę i garaż. Zostałoby to przez sąd uwzględnione w przypadku postępowania działowego przy ustalaniu i obliczaniu należnych im spłat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z testamentem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »