Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku przez uprawnionych sposobem przekazania majątku spadkowego jednej osobie

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2018-07-20

Moja mama i brat chcą zrezygnować ze swojej części spadku po śmierci taty na moją rzecz. Do podziału na nas troje jest połowa mieszkania własnościowego i połowa samochodu. Brat ma syna, który również jest zdecydowany odrzucić spadek. Muszę zaznaczyć, że za trzy dni mija pół roku od śmierci taty i nie wiem, czy po tym terminie będzie jeszcze możliwość odrzucenia spadku. Nie złożyliśmy jeszcze wniosku o nabycie prawa do spadku. Jak najlepiej przeprowadzić to nasze zamierzenie?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

W Pani sytuacji najtańszym i najszybszym sposobem, aby cały majątek spadkowy przeszedł na Panią, jest odrzucenie spadku przez Pani mamę, brata i jego syna.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

Zatem Pani brat i mama mają 6 miesięcy na odrzucenie spadku od dnia, w którym dowiedzieli się o tym, że będą dziedziczyć. Jak rozumiem, był to dzień śmierci Pani ojca. Tak więc muszą się oni śpieszyć, skoro zostało już tylko 3 dni. Po tym, jak spadek odrzuci Pani mama, brat i jego syn, spadek przejdzie w całości na Panią. Syn brata ma kolejne 6 miesięcy od dnia, w którym jego ojciec spadek odrzuci, na odrzucenie spadku we własnym imieniu (jeżeli jest dorosły).

Zatem w opisanej przez Panią sytuacji radziłabym wskazanym wyżej osobom odrzucić spadek. Odrzucenia spadku należy dokonać przed sądem (sądem właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego) lub przed notariuszem (można udać się do każdego dowolnego notariusza). U notariusza lub w sądzie (ale u notariusza procedura jest znacznie szybsza, wszystko można załatwić w jeden dzień) osoba odrzucająca spadek powinna pojawić się z aktem zgonu osoby zmarłej i swoim dowodem osobistym. Wówczas nie powinno być problemów z odrzuceniem spadku. Radziłabym zatem jutro z rana podzwonić po najbliższych notariuszach i umówić się na odrzucenie spadku. Notariusz spisuje krótkie oświadczenie i sprawa zostaje załatwiona.

Po dorzuceniu spadku przez wymienione osoby musi Pani jeszcze przeprowadzić postępowanie spadkowe (przed sądem lub u notariusza), aby zgodnie z prawem przejąć cały spadek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »