Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku w placówce dyplomatycznej

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-07-05

Od ponad 30 lat mieszkam w Szwecji. Dwa miesiące temu w Polsce zmarła moja mama, zostawiając długi. Mój brat, siostra i jej dzieci odrzuciły spadek u notariusza. Czy mogę złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w polskim konsulacie, czy muszę to zrobić u notarius publicus, którego usługi niemało tutaj kosztują?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Oczywiście, że dokumenty przygotowane przez urzędnika konsulatu czy innej placówki dyplomatycznej będą ważne i wiążące. Nie musi to być notariusz.

Oto bowiem w wyniku odrzucania spadku, do dziedziczenia przystąpiły osoby dziedziczące z ustawy (także Pani). Dlatego Pani także ten spadek powinna odrzucić, bo jest Pani na liście spadkobierców powołanych do spadkobrania. Proszę pamiętać, że po odrzuceniu spadku przez Panią przechodzi on na Pani dzieci i ewentualnie też wnuki.

Odrzucenie spadku następuje przed notariuszem lub uprawnionym urzędnikiem w placówce dyplomatycznej. Są to dokumenty równoważne.

Osoba uprawniona przyjmuje w tym względzie od Pani oświadczenie i sporządza dokument. Za granicą ten dokument urzędowy (protokół z oświadczeniem) musi zawierać biegłe tłumaczenie i być opatrzony klauzulą apostille, która sprawia, że dokumenty zagraniczne uzyskują rangę dokumentu ważnego w Polsce.

Sądy polskie zobowiązują strony postępowania do złożenia dokumentu opatrzonego klauzulą apostille, którą uzyskać można m.in. w urzędzie konsularnym.

Ważne, aby zrobić to niezwłocznie, bo biegnie termin 6-miesięczny na odrzucenie spadku od chwili, kiedy dowiedziała się Pani o powołaniu do spadku (od śmierci Pani mamy).

Jak widać, procedura jest prosta i do załatwienia na miejscu w placówce dyplomatycznej. Czas ma tu znaczenie, bo Kodeks cywilny stanowi:

„Art. 1015. [Termin do złożenia oświadczenia]

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.”

„§  2. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.”

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza i solidarna odpowiedzialność za długi

Po śmierci ojca (rok temu) przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wraz z bratem odziedziczyliśmy po połowie nieruchomość ojca (dom wraz...

Śmierć żony a kredyt z ubezpieczeniem

Trzy lata temu zmarła żona mojego kolegi, która 2 miesiące przed śmiercią wzięła, który był ubezpieczony. Dodatkowo bank w imieniu ubezpieczyciela...

Niespłacone zobowiązania zmarłej matki

Jak wygląda dziedziczenie długów, jeśli nie ma testamentu, a zmarła matka miała niespłacone zobowiązania? Czy dzieci obligatoryjnie dziedziczą długi...

Nabycie spadku a brak informacji o zobowiązaniu

W 2012 r. nabyłem spadek po mamie w wysokości 700 zł, a następnie dowiedziałem się (pismo z banku), że mama miała u nich dług 4 tys....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »