Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie zadłużonego spadku w Niemczech

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-07-14

Miesiąc temu zmarł mój brat zamieszkujący na stałe w Niemczech. Miał obywatelstwo polskie i niemieckie. Spadek po nim jest zadłużony. Brat był rozwiedziony, ale ma 2 dorosłych dzieci mieszkających w Polsce. Kiedy ja i siostra powinnyśmy odrzucić spadek po bracie w tej sytuacji? Ile mamy na to czasu i jak to zrobić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Z opisu wynika, iż spadek otwarto po 17.08.2015 r., a więc zgodnie z przepisami unijnymi stosuje się prawo miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili jego śmierci. Tu będą to Niemcy.

Odrzucenie spadku może nastąpić tylko w terminie 6 tygodni. Termin ten rozpoczyna się z chwilą, gdy spadkobierca uzyskał informację o nabyciu spadku oraz o przyczynie powołania do spadku. Brat był rozwiedziony i miał 2 dorosłych dzieci mieszkających w Polsce. To oni są spadkobiercami po bracie.

Dziedziczenie ustawowe w Niemczech następuje wedle szczepów. Dzieci dziedziczą w częściach równych, a każde z nich tworzy jeden szczep. Jeśliby nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy, jaki przypadałby na niego, przypada jego żyjącym zstępnym wedle tych samych zasad (§ 1924 BGB).

Jeżeli spadkodawca nie ma zstępnych. dziedziczą rodzice spadkodawcy, spadek przypada im po połowie. W braku jednego z nich spadek przypada jego zstępnym wedle zasady reprezentacji, a jeśli i oni nie żyją – drugiemu rodzicowi (§ 1925 BGB).

Dopóki dzieci nie odrzucą spadku – pozostali nie dochodzą do dziedziczenia. Dopiero po dorzuceniu spadku przez dzieci biegnie termin dla pozostałych spadkobierców  6 tygodni.

Nadto proszę pamiętać, że, co prawda, przepisy mówią o odrzuceniu spadku według prawa niemieckiego, ale niekoniecznie musi to działać na zobowiązania w Polsce. Powinno, bo taki był zamiar dyrektywy unijnej. Jednak dla pewności lepiej zrobić to w sądzie – jeśli już dojdziecie Państwo do dziedziczenia – po odrzuceniu spadku przez dzieci zmarłego, ewentualnie wnuków zmarłego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »