Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrzucenie spadku po dalekim krewnym

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 2016-04-18

Przed dwoma miesiącami zmarł mój mąż. Aby móc dostać pieniądze za śmierć męża, muszę zrobić notarialne poświadczenie dziedziczenia. Niestety wczoraj dowiedziałam się, że bardzo daleki kuzyn męża zmarł i zostawił wielkie długi. Rodzina po kolei zrzeka się spadku. Teraz zrzeka się go mój teść, więc obowiązek spada na mojego męża i jego brata. Mąż nie żyje, więc prawdopodobnie zadłużony spadek przechodzi na dzieci. Czy dzieci odrzucają spadek po swoim ojcu, czy po kuzynie? Jeżeli zrzekną się dziedziczenia po swoim tacie, to nie dostaną żadnych pieniędzy, nie stać nas też na przyjęcie cudzych długów.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem, w którym dowiedzieli się oni z właściwego źródła o tym, że testament ze względu na niezachowanie prawem przepisanej formy jest nieważny (tak uchwała SN z 15 stycznia 1991 r., III CZP 75/90, LexPolonica nr 302249, OSNCP 1991, nr 5-6, poz. 68).

Dla spadkobiercy ustawowego będzie to z reguły dzień dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym. Pani mąż na dzień swojej śmierci nie był spadkobiercą kuzyna, a tym bardziej teraz Pani mąż nie jest spadkobiercą kuzyna. Nie może zostać powołana do spadku osoba, która nie żyje, a więc Pani mąż nie dziedziczy po śmierci kuzyna i nie jest jego spadkobiercą. Na dzień dzisiejszy to Pani teść jest powołany do spadku, a więc jeśli on odrzuci spadek po kuzynie, to Pani dzieci będą dziedziczyć ten zadłużony spadek. Dlatego też to dzieci powinny odrzucić spadek. Odrzucenie spadku po kuzynie nie niesie żadnych negatywnych konsekwencji odnośnie do dziedziczenia po ich ojcu.

Opis sprawy z maja 2015 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami spadkowymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »