Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odstąpienie od sporządzenia spisu inwentarza

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-03-01

Dostałam z sądu pismo w sprawie wyznaczenia komornika do sporządzenia spisu inwentarza po zmarłym mężu. Czy mogę napisać do sądu wniosek o odstąpienie od sporządzenia spisu inwentarza? Spadkobiercy, czyli ja i moje dzieci nie mamy problemów z podziałem majątku po zmarłym.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka
Chciałem bardzo podziękować za poradę która mi bardzo pomogła wasza firma działa na najwyższym poziomie wasze odpowiedzi były wyczerpujące i pomocne jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Krzysztof
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, uratowała mi Paki tyłek.
Jerzy, 53 lata, informatyk

Sprawy związane ze spisem inwentarza rozpoznawane są w trybie postępowania nieprocesowego.

Przede wszystkim musi Pani ustalić, czy postępowanie o sporządzeniu spisu inwentarza zostało lub mogło zostać wszczęte z urzędu (tj. z inicjatywy samego sądu), czy na wniosek.

Jeśli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to sprawa o sporządzenie spisu inwentarza powinna zostać wszczęta z urzędu, o czym stanowi art. 644 Kodeksu postępowania cywilnego. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, że przewidziany w art. 644 obowiązek wydania z urzędu przez sąd postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza w razie złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie dotyczy wypadku, gdy w braku oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

I właśnie, jeżeli któryś ze spadkobierców po Pani mężu oświadczył przed sądem lub notariuszem, że przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to nie ma możliwości cofnięcia wniosku o sporządzenie spisu. Potwierdza to art. 512 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym „cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu”.

Natomiast, jeśli żaden ze spadkobierców po Pani mężu nie składał oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to należy ustalić, czy postanowienie o sporządzeniu spisu już się nie uprawomocniło, gdyż cofnięcie wniosku jest możliwe tylko przed uprawomocnieniem się postanowienia.

Czy postanowienie o sporządzeniu spisu jest już prawomocne ustali Pani w sekretariacie sądu. Z sekretariatem sądu może Pani skontaktować się telefonicznie, podając sygnaturę akt sprawy.

Jeśli postanowienie nie jest jeszcze prawomocne, a zostało ono wydane na wniosek, to przedmiotowy wniosek może jeszcze zostać cofnięty przez osobą, która go złożyła i w przypadku braku sprzeciwu pozostałych uczestników postępowania w wyznaczonym przez sąd terminie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »