Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie w sprawie zgłoszenia nabycia spadku po terminie

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-08-21

Przed trzema tygodniami otrzymaliśmy pismo z sądu w sprawie nabycia spadku z datą zatwierdzenia 15 stycznia. Wysłaliśmy to pismo z formularzami do urzędu skarbowego i okazało się, że 6 miesięcy już minęło, ponieważ liczy się data z sądu, a nie data otrzymania listu. Czy są jakieś szanse na odwołanie?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4 (…).

W przypadku niespełnienia ww. warunków, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Upływ terminu, w ramach którego należy zawiadomić organ podatkowy o otrzymanym spadku powoduje utratę prawa do zwolnienia od podatku. Skutków tych nie można anulować poprzez przywrócenie terminu, bez względu na przyczynę jego uchybienia, zawinioną bądź niezawinioną.

Dokonanie stosownego zgłoszenia zarówno po terminie wskazanym w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak i przed nim, jest nieskuteczne i w związku z tym nie prowadzi do zwolnienia od opodatkowania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 16 marca 2012 r. (I SA/Łd 56/12).

Bez względu na powody uchybienia, zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, po upływie terminu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, skutkuje utartą prawa do zastosowania zwolnienia od podatku. Powyższy termin jest terminem prawa materialnego, który nie podlega przywróceniu, niezależnie od przyczyn związanych z jego niedotrzymaniem.

Dla skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków istotne znaczenie ma wyłącznie dokonanie prawidłowego zgłoszenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Zgłoszenie to powinno być dokonane na formularzu SD-Z2.

Podsumowując – niezależnie od tego, czy niespełnienie przesłanki dotyczącej terminu zgłoszenia do urzędu skarbowego było zawinione czy niezawinione przez Panią – nie ma możliwości przywrócenia terminu, o którym mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że w Pani sytuacji nic już nie można zrobić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Podobne materiały

Podatek od spadku i ewentualne przedawnienie

Proszę o poradę dotyczącą podatku od spadku i jego ewentualnego przedawnienia. Sąd poinformował urząd skarbowy o stwierdzeniu nabycia spadku...

Zwolnienie z podatku, gdy środki przeznaczono na własne cele mieszkaniowe

Rok temu mąż wraz z bratem odziedziczył mieszkanie po śmieci rodziców. Mieszkanie sprzedaliśmy od razu i mąż uzyskał udział w kwocie 140...

Czy warto otrzymać spadek bezpośrednio?

Mieszkam w Polsce, siostra ojca od 30 lat mieszka w Szwecji. Sporządziła testament i mam zapisane 25% jej majątku, który składa się...

Dziedziczenie wkładu z funduszu inwestycyjnego a podatek

Odziedziczyłam wkład w fundusz inwestycyjny zmarłej mamy; czy w przypadku sprzedaży jednostek przed upływem 5 lat zapłacę podatek od spadków...

Zeznanie SD-3 a oświadczenie o pokrewieństwie

Z polecenia darczyńcy (stryjeczny brat) poprzez kancelarię adwokacką z USA otrzymałem środki pieniężne. Czy muszę udowodnić swoje pokrewieństwo, czy...

Czy wyrok sądu spadkowego jest już otrzymaniem spadku?

Czy określenie przez sąd osoby dziedziczącej spadek w określonej części i wpisanie tego do KW jest już spadkiem, od którego należy zapłacić...

Podatek spadkowy po dłuższym czasie

Czy podatek spadkowy uległ przedawnieniu? Postanowieniem sądu zostałem częściowym spadkobiercą w 1991 r. W 2005 r. wystąpiłem o zwrot...

Nieujęcie całego spadku w zeznaniu SD-3

Przed 2 laty w testamencie otrzymałam po mamie wszystko, co posiadała. Było to mieszkanie i również ogród działkowy. U notariusza zapomniałam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »