Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odziedziczone nieruchomości przez nieżyjącą babcię - jak zabrać się za sprawę spadkową?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2018-09-05

Jestem w posiadaniu wyroku sądu z 1958 r., który przyznaje mojej już nieżyjącej babci prawo do odziedziczenia nieruchomości w pewnym mieście w Polsce. Działki zostały przyznane jako spadek po zmarłym ojcu. Oprócz babci w postanowieniu figuruję jeszcze inne osoby – spadkobiercy, których nie znam, jest to jakaś daleka rodzina. Dokumenty trafiły do mnie niedawno, za pośrednictwem mojego ojca (czyli syna babci). W wyroku są określone działki oraz to, co się na nich wówczas znajdowało (rola, dom z ogrodem). Odnalazłem je na mapie geodezyjnej (po numerach podanych przez sąd) i wszystko się zgadza. Do wyroku zostały również dołączone mapki, wszystko z pieczęciami urzędów i podpisami. Od tamtych czasów sprawą tych nieruchomości nikt się nie zajmował, nikt nie wie, kto jest właścicielem. Zająłbym się  doprowadzeniem do końca, ale nie wiem, jak to należałoby zrobić. Będę wdzięczny za wyjaśnienia! Co zrobić i jak zabrać się za sprawę spadkową?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo sprawna, szybka i kompetentna usługa prawna, która spełniła moje oczekiwania. W przyszłości z pewnością skorzystam znowu i polecę Państwa adres innym. 
Piotr, lekarz, 67 lat
Dziękuję bardzo za opracowanie umowy współpracy. Zawiera newralgiczne zapisy, które wg mnie jednoznacznie różnią się od umowy o pracę. Myślę, że instytucje kontrolne również będą miały takie zdanie. W przyszłości, po kontroli napiszę czy rzeczywiście tak się stało. Będę przyszłościowo korzystała z Państwa usług, a także polecę znajomym, którzy będą mieli taką potrzebę
Barbara
Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące, poparte odpowiednimi odniesieniami do aktów prawnych. Bardzo szybka odpowiedz na dodatkowe, uzupełniające pytania.
Katarzyna, Informatyk, wykładowca akademicki, 46 lat
Dziękuję. Porada mi bardzo pomogła
Andrzej, elektronik, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność, zaangażowanie, cierpliwość (dot. dodatkowych pytań :) ), wyczerpujące odpowiedzi poparte przepisami prawa, wycena konkurencyjna :) Jestem bardzo zadowolona.
Jolanta, pracownik biurowy, 60 lat
Bardzo precyzyjna i wyczerpująca odpowiedz która mi bardzo pomogła. Dziękuję
Michał, 54 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.
Jolanta
Z usługi skorzystałam po raz kolejny. Uczciwe, wnikliwe i miłe podejście do problemu nieznanej osoby, z którą nie ma się bezpośredniego kontaktu. Serdecznie dziękuję
Elżbieta, 65 lat, technik technolog żywienia
Bardzo szybko i w sposób jasny otrzymałam odpowiedz. 
 
Agata
Po raz kolejny korzystam z Państwa pomocy, za pierwszym razem efekt był pozytywny, myślę że teraz również.
Ewa, 56 lat, ekonomistka
Dziękuję za pomoc. Pomogliście mi Państwo i rozwialiście wątpliwości.
Iza
Krótki czas oczekiwania na odpowiedź
Joanna
Wyczerpująca i jasna odpowiedź
Mariusz, 60 lat
Bardzo merytoryczna opinia . Bardzo dla mnie pomocna.
Jolanta, nauczycielka, 55 lat
Szybkość i rzetelność odpowiedzi.
Marta
Szybko i bardzo przystępnie wyjaśnione moje wątpliwości. Dużym plusem jest zadanie dodatkowego pytania w przedmiotowej sprawie. Polecam i w przyszłości gdy tylko będę miał problem skorzystam ponownie.
Robert, 47 lat
Witam. Uzyskałam wyczerpującą odpowiedź na zadane pytanie poparte przykładami i możliwościami rozwiązania sprawy. Odpowiedź mnie w zupełności usatysfakcjonowała. 
Edyta, 40 lat
Dziękuje za pomoc jestem uradowany państwa opiniami Było szybko ! 
Sławomir, technik, 50 lat
Szybka sprawna pomoc w dziedzinie prawa spadkowego.
Cecylia, 54 lata
Konkretnie, rzeczowo i na temat
Tomasz, chemik, 46 lat
Dziękuję, b. fachowa i wyczerpująca odpowiedz nie rozczarowałam się obsługą choć miałam wątpliwości.
Katarzyna, 40 lat
500% OK!!!
Rafał
 Możliwość uzyskania rzetelnej informacji z domu
Krzysztof, 54 lata
Szybki kontakt z prawnikiem, rzeczowa porada, ludzkie podejście do sprawy. Tacy powinni być prawnicy.
Krzysztof
Jestem bardzo zadowolona z pomocy pana Janusza Polanowskiego której mi udzielił wyczerpującej odpowiedzi.Polecam wszystkim
Wiola
Jak zwykle szybko i rzetelnie.
Joanna
Jestem bardzo zadowolona z porady, jasna wyczerpująca odpowiedz na każde pytanie. Polecam.
Ewa
Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, nikt inny jak w "eporady24" nie pomógłby mi lepiej, wielki szacunek dla Pana !!! dziękuję za tak wyczerpujące informacje, opinia dla Pana to 5x2/5 ocen najwyższych, polecam wszystkim zainteresowanych swoimi problemami tylko w : eporady24...
Janina
Odpowiedz udzielona bardzo szybko, precyzyjnie, konkretnie. W końcu zrozumiałam dlaczego tak a nie inaczej mam postąpić. Jestem bardzo zadowolona z porady.
Agnieszka
Kompetentna i szybka odpowiedź powołująca się na konkretne przepisy prawne i orzeczenia Sądu. Miły kontakt Ekspertem.
Ewa, nauczyciel

Innymi spadkobiercami mogły być: pozostałe dzieci pradziadka (rodzeństwo babci); wnuki (prawnuki) dziadka w sytuacji, gdyby jakieś jego dziecko zmarło przed dziadkiem a pozostawiło po sobie swoje dzieci; żona dziadka.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Cała sytuacja jest patowa. Zna Pan wprawdzie imiona i nazwiska pozostałych spadkobierców, ale nie wie, gdzie mieszkają (mieszkali) oraz czy żyją. Nie wie Pan, czy w razie ich śmierci przeprowadzono po nich postępowanie spadkowe. Jeżeli pozostali spadkobiercy zmarli, to konieczne jest ustalenie:

  • kim oni byli dla babci oraz dla Pana pradziadka,
  • kto po nich dziedziczy (jest spadkobiercą),
  • dat ich śmierci,
  • czy odbyło się po nich postępowanie spadkowe, czy nie.

Jeśli postępowanie spadkowe miało miejsce, należy ustalić sygnatury akt i uzyskać odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli nie było, należy zgromadzić dokumenty i wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie stwierdzenia nabycia spadku po nich. Dotyczy to także kolejnych spadkobierców, gdyby okazało się, że zmarli (ustalenie i ich spadkobierców).

Na mocy orzeczenia z 1957 r. babcia wraz z innymi spadkobiercami została współwłaścicielem majątku spadkowego.

Skoro Pańska babcia nie żyje, powoduje to konieczność przeprowadzania postępowania spadkowego po babci, aby Pana ojciec udowodnił swoje prawa do spadku po babci – czyli stał się jednym ze spadkobierców po niej. Wtedy miałby formalne prawo do poszukiwania innych spadkobierców oraz interes prawny w ustalaniu spadkobierców w pozostałym zakresie. Być może to już zostało zrobione.

Tak więc co do nieruchomości – znany jest tylko jeden nieżyjący, a więc były już współwłaściciel (babcia). W jej miejsce współwłaścicielami stają się teoretycznie jej spadkobiercy. Pozostali nie są znani. Zatem trzeba ich ustalić, co możliwe jest poprzez odszukanie spadkobierców po Pana pradziadku, ewentualnie dalszych spadkobierców.

Zanim do tego dojdzie, proszę najpierw w oparciu o posiadane dokumenty ( mapki) ustalić w ewidencji nieruchomości (powiatowej), tam, gdzie jest ta nieruchomość, numer księgi wieczystej tej nieruchomości.

Nadto warto byłoby ustalić aktualne oznaczenia działek i przebieg granic. Zna Pan stare numery i granice, oznaczenia dodatkowe – więc nie powinno być z tym większego kłopotu. Tylko koszty za udzielone informacje, wypisy z ewidencji i wyrysy z map.

Jak je Pan pozna, to pozna Pan także treść księgi wieczystej. Ustali, jakie są tam obecnie wpisy, co pozwoli na właściwą ocenę sytuacji. Należy bowiem liczyć się z tym, ze wskutek użytkowania nieruchomości przez inne osoby uzyskały one prawo własności do nich w drodze zasiedzenia (po 20, 30 latach) lub na mocy regulacji własności nieruchomości rolnych w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.

Jeżeli jako właściciel nadal będzie figurował pradziadek, warto rozpocząć działania mające na celu ustalenie dalszych spadkobierców i współwłaścicieli.

Ocena sytuacji oraz tego, czy warto to robić, zależna byłaby od udziału babci w spadku po swoim ojcu oraz ewentualnym dalszym dziedziczeniu babci oraz jej dzieci (wnuków, prawnuków). Dlatego warto ustalić, czy doszłoby do dziedziczenia części gospodarstwa przez Pana ojca, w jakim ułamku oraz czy wartość tego nie byłaby większa niż możliwe koszty koniecznych ustaleń i postępowań spadkowych.

Dla działań w zakresie stwierdzenia nabycia spadku po dalszych spadkobiercach wskazanych w orzeczeniu z 1957 r., a tym samym ustalenia innych współwłaścicieli nieruchomości, istotne jest:

  1. potwierdzenie dat ich śmierci,
  2. uzyskanie potwierdzenia w formie odpisu skróconego aktu zgonu,

W sprawie sądowej, gdyby nie był znany adres – można zawnioskować o ustalenie dla nich kuratora w sprawie stwierdzenia nabycia spadku. Ustalenie kręgu spadkobierców odbyłoby się w drodze ogłoszenia prasowego – wezwania do zgłoszenia się ich w danej sprawie (koszt 900-1500 zł) za jedno ogłoszenie.

Po babci konieczne są: akt jej zgonu, akt zgonu dziadka, akty urodzenia synów; akty urodzenia córek niezamężnych, akty małżeństwa córek zamężnych; wypis z księgi wieczystej gospodarstwa rolnego, wypis i wyrys z ewidencji nieruchomości / mapy gospodarstwa rolnego. Inne dokumenty zależnie od stanu faktycznego.

W przypadku kolejnych spadkobierców (tych, co dziedziczyli razem z babcią) – przydałby się chociaż akt zgonu.

Nie można wykluczyć, że spadek zostanie odziedziczony przez gminę lub Skarb Państwa (w razie niezgłoszenia się spadkobierców).

Jak na razie tyle w tej sprawie można powiedzieć. Dalsze działania będą uzależnione od uzyskanych informacji co do stanu prawnego gospodarstwa (nieruchomości).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Problem dziedziczenia w związkach pozamałżeńskich

Od ponad 10 lat mieszkam w domu mojego partnera, żyjąc w związku pozamałżeńskim. Ostatnio mój partner zmarł. Z poprzedniego związku ma dorosłe dzieci, z żoną był po rozwodzie. Czy mam jakieś prawo do jego domu?

Spadek po ojcu i matce w jednym postępowaniu sądowym

Zmarli moi rodzice. Po rodzicach pozostało mieszkanie z urządzoną księgą wieczystą. Tato zmarł przed 20 laty, a mama przed 2 miesiącami. Po tacie nie było przeprowadzane postępowanie spadkowe. Jestem ich jedynym dzieckiem. Testamentu nie pozostawili. Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe i w którym sądzie?

Gdzie szukać starych akt sądowych dotyczących postępowań spadkowych?

Moja nieżyjąca matka w 1977 r. prowadziła sądowe nabycie spadku po swoim ojcu, ale nie zostało to zaraz zapisane w księdze wieczystej i w rezultacie nadal właścicielem pola jest dziadek (zmarły w 1970 r.). Gmina upomniała się o uregulowanie stanu własności. Jednak nasze dokumenty kilkanaście lat temu uległy zniszczeniu w czasie powodzi. Przypuszczam, że oryginalne akta sprawy powinny być w sądowym archiwum, ale nie znam sygnatury akt tylko rok. Czy jest możliwe udostępnienie akt sprawy sądowej do wglądu (jeśli się zna numer sygnatury lub nie zna) i zrobienie kopii? Jeśli tak, to gdzie obecnie gromadzone są akta sądowe z dawnych lat? Jakie są warunki ich udostępnienia?

Czy długi wobec zmarłego są wliczane do masy spadkowej?

Zmarł mój brat – bezdzietny kawaler, najstarszy spośród ośmiorga rodzeństwa, rodzice nie żyją. Brat pozostawił testament, w którym rozdzielił swój majątek. Czy długi dwojga rodzeństwa wobec zmarłego brata są wliczane do masy spadkowej?

Od czego zacząć procedurę spadkową po zmarłym ojcu?

Mój tata zmarł tydzień temu. Mieszkał w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym razem z żoną, moją mamą – oboje rodzice byli jego właścicielami. Mieszkanie nie ma księgi wieczystej. Do kręgu spadkobierców należy więc mama, siostra i ja. Od czego zacząć procedurę spadkową po zmarłym ojcu? Jak ona wygląda krok po kroku i jakie są terminy? Aktu własności nie ma, jest zapis w spółdzielni mieszkaniowej.

Majątek osobisty męża a dziedziczenie

Czy tylko ja i syn dziedziczymy po mężu jego majątek osobisty (w jego skład wchodzi darowizna od jego rodziców, tj. dom, działka, sklep, działka). Mamy wspólnotę majątkowa. Po ślubie sklep został rozbudowany i jest tam też budynek gospodarczy – wszystkie nieruchomości są na nazwisko męża. Powiedziano mi, że nie mogę być właścicielem niczego wybudowanego na ziemi będącej majątkiem osobistym męża, że musiała być poszerzona wspólnota majątkowa o grunty. Czy faktycznie nic nie dziedziczę? W takim razie kto dziedziczy?

Testament i podział spadku przez sąd dla rodzeństwa

Mój ojciec umarł w 1992 r. i nie zostawił testamentu, a matka umarła w 2012 r. i zapisała w testamencie dom najstarszemu synowi. Jest nas pięcioro rodzeństwa. Jak będzie spadek podzielony przez sąd? Dodam, że do tej pory nie przeprowadzono żadnej sprawy spadkowej.

Czy dziecko może zrzec się spadku?

Zmarł ojciec biologiczny mojego adoptowanego dziecka, który miał spore długi. Czy moje dziecko coś po nim dziedziczy? Jeśli tak, to czy dziecko może zrzec się spadku? Czy dziecko ma prawo do renty po biologicznym ojcu?Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »