Kategoria: Spadek

Porady Prawne przez internet

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie przez spadkobiercę utraconej ziemi

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-07-17

W testamencie po babci zostało wskazane, że dziedziczy jeden z jej synów „całość spadku” – na drugiej stronie wyszczególniono, co w jego skład wchodzi. Sąd w 2008 r. potwierdził dziedziczenie. Po 10 latach okazało się, że część ziemi babci została utracona przez reform i teraz można to odzyskać. Czy spadkobierca może zająć się tą sprawą? Czy o tę ziemię mogą ubiegać się pozostałe dzieci, nieujęte w testamencie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata
Otrzymałam odpowiedź bardzo wyczerpującą i klarowną.
Anna, 66 lat, inżynier
Bardzo profesjonalnie, szybko, wszystko zrozumiałe
Ania, 68 lat, emerytka

W polskim prawie nie istnieje „testament działowy”. Zapisy konkretnych rzeczy mogą dotyczyć jedynie części spadku. Spadkodawca formalnie może zapisać spadkobiercy określony składnik majątkowy (zapis windykacyjny). Jak Pan wskazuje, w testamencie mowa była o „całości spadku”, a jednocześnie wymieniał on poszczególne składniki majątkowe należące do spadkodawcy. Sąd na jego podstawie stwierdził dziedziczenie – jak się domyślam, uznał, że spadek dziedziczy spadkobierca, któremu został on zapisany w testamencie.

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych. Ale taka sytuacja nie miała miejsca – zatem nie ma mowy o tym, by było kilku spadkobierców testamentowych. W sprawie (dla sądu) istotna była wartość całego majątku spadkowego oraz wartość składników zapisanych wskazanemu spadkodawcy.

 

Według polskiego Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 961. Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów”.

 

Jeżeli składniki wskazane w testamencie wyczerpywały cały majątek należący do spadkodawcy lub stanowiły prawie cały majątek spadkodawcy – to sąd uznał, że wskazany w testamencie spadkodawca jest jedynym spadkodawcą. W testamencie nie ma mowy o zapisach (zwykłych lub windykacyjnych), lecz o wskazaniu jednego spadkobiercy.

 

Fakt, że według odnalezionych dokumentów babcia straciła trochę ziemi po reformie rolnej i można to odzyskać – nie oznacza, że w skład spadku po niej wchodzi ta utracona ziemia. W skład spadku może wchodzić roszczenie o odzyskanie utraconej ziemi lub jej różnowartości w pieniądzu.

 

Jak Pan wskazuje, ta ziemia (utracona) nie należała do babci. Zatem babcia nie mogła zapisać jej w testamencie. Ale mogła obiegać się o jej zwrot lub pieniądze za nią. Zatem w skład spadku weszło potencjalne roszczenie o zwrot lub pieniądze. Ale w chwili stwierdzenia nabycia spadku nie było ono znane, tak samo jak jego wartość. Należałoby ustalić potencjalna wartość tego roszczenia; wartość całego spadku oraz czy składniki wskazane w testamencie wyczerpują nadal prawie cały majątek babci przy uwzględnieniu roszczenia o ziemię. Jeżeli składnik wskazane w testamencie oraz wartość roszczenia o zwrot ziemi stanowiłyby prawie cały majątek – to spadkobierca byłby nadal jeden.

 

Gdyby okazało się, że wartość roszczenia o zwrot ziemi jest znacznie przewyższa wartość składników wskazanych w testamencie – co oznaczałoby, że składniki wskazane w testamencie nie wyczerpują prawie całego majątku spadkodawcy – można byłoby rozważyć zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Wymagałoby to wykazania istnienia roszczenia o zwrot ziemi (lub jej równowartości w pieniądzu) lub uzyskania przez obecnego spadkobiercę zwrotu w naturze lub jej równowartości, a następnie wniosku do sądu o zmianę postanowienia z uwagi na wartość nieznanych w chwili orzekania składników majątkowych należących do spadku.

 

Obecnie jednak o ewentualny zwrot lub pieniądze za ziemię utraconą może ubiega się tylko spadkobierca, który jest wskazany w sądowym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. Tylko on ma tytuł prawny do majątku babci po jej śmierci.

 

W 2007 r. sąd prawdopodobnie uznał, że składniki wskazane w testamencie wyczerpują prawie cały majątek (lub cały majątek) spadkodawcy i jest tylko jeden spadkobierca do 100% spadku. Teoretycznie testament dotyczy majątku, który ma spadkodawca. Coś ,co nie należy do spadkodawcy, nie wchodzi w skład spadku po nim.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Odzyskanie przez spadkobiercę utraconej ziemi

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze spadkiem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »