Porady Prawne przez internet

Masz problem związany z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie działu spadku

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-17

W 2013 r. nabyłem spadek po tacie – postanowienie sądu. Był to udział w nieruchomości; drugą połowę nabył mój brat. Tata zmarł w 2005 r., zapłaciliśmy więc należne podatki. Pod koniec roku brat nieodpłatnie przekazał mi swoją część nieruchomości, której jestem obecnie jedynym właścicielem. Czy aby uniknąć podatku, muszę powiadomić urząd skarbowy? Jaki druk mnie obowiązuje?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za rzeczową wyczerpującą odpowiedź
Grażyna
Dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniła moje wątpliwości. 
Karol
Bardzo dziękuję. Wg mnie bardzo dobra i pełna odpowiedź,która wyjaśniła moje wątpliwości. Polecam innym mającym problemy z testamentem i zachowkiem.
Stanisław, 70 lat, emeryt
Polecam korzystanie z usługi eporady, wszystkie informacje są konkretne, szczegółowo i wyczerpująco opisane, niczym nie odbiega jak wizyta bezpośrednio w kancelarii. 100% profesjonalizmu w każdej dziedzinie. Sam korzystałem i gwarantuję 100% satysfakcji. Polecam.
Paweł, 39 lat
Fachowe porady jakie uzyskałam od Pana Marka Goli , pomogly mi w porozumieniu się z rodzina mojego męża, w sprawie zachowku po zmarłej teściowej.Dziekuje bardzo i będę dalej polecała państwa usługi moim znajomym.
Malgorzata

Moim zdaniem dział spadku jako czynność podziału majątku spadkowego pomiędzy poszczególnych spadkobierców, a do tego czynność niewymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Wspomniany artykuł stanowi, że „podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

Interesuje Cię ten temat? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

1) dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2) darowizny, polecenia darczyńcy;

3) zasiedzenia;

4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności”.

Podobnie wskazuje Gorzowski Urząd Skarbowy w swojej broszurze.

Możemy w niej przeczytać:

„Na gruncie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nieodpłatne nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych na podstawie tytułów wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz.U. z 2009, Nr 93 poz.768 ze zm.). Z uwagi na to, iż w artykule tym nie wymienione zostało nabycie tytułem nieodpłatnego działu spadku zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn”.

Nawet jednak gdyby uznać, jak niektórzy pracownicy fiskusa mają w zwyczaju, że mamy tu do czynienia z podlegającym opodatkowaniu nabyciem w 2013 roku, w drodze działu spadku (co jest karkołomnym twierdzeniem, bowiem uważam, że nabycie ma tu miejsce w drodze dziedziczenia), darowizny lub nawet nieodpłatnym zniesieniem współwłasności – to jako że do spadku należała nieruchomość, a umowa o dział spadku zapewne została zawarta w formie aktu notarialnego, nabycie takie objęte byłoby zwolnieniem z art. 4a ustawy, tj. zwolnieniem nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Miałoby to miejsce bez konieczności składania zgłoszenia SD-Z2, bowiem obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków m.in. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkami ze spadku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym

Moja mama dostała krótko przed śmiercią (o czym nie wiedziałem) w spadku udział w mieszkaniu, było to w 1982 r. Ja, gdy osiągnąłem...

Przyjęcie spadku po ojczymie matki a podatek

Mój ojczym w testamencie powołał do spadku moje dzieci. Ojczym nie przysposobił mnie, czy więc moje dzieci będą musiały zapłacić podatek od spadku,...

Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego w spadku

W 2005 r. zmarł mój tata, ja, mama i brat przyjęliśmy spadek (mieszkanie). W 2013 r. zmarła mama, spadek przypadł mi i bratu, mamy więc po...

Podatek od spadku i ewentualne przedawnienie

Proszę o poradę dotyczącą podatku od spadku i jego ewentualnego przedawnienia. Sąd poinformował urząd skarbowy o stwierdzeniu nabycia spadku...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »